Anasayfa » FETÖ 600 bin internet sitesinin verilerini arşivlemiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ 600 bin internet sitesinin verilerini arşivlemiş

FETÖ kapsamında kayyum atanan “İsim Tescil İnternet Teknolojileri” şirketinin Üsküdar’daki merkezinde, “himmet” adı altında örgüte finansal destek sağlamak için bir araya gelen şüphelilere yönelik hazırlanan fezleke tamamlandı. Buna göre “İsim Tescil” şirketinin basit bir iş yeri olarak ticari amaçla kurulmadığı, hizmet verilen tüm şahıs, özel ve kamu kurumlarının bilgi ağının bu şirkette mevcut olduğu belirtildi.

Fezlekede, aralarında örgütün üst düzey yöneticisi ve finansörü olan Abdullah Büyük ile imam nikahlı eşi Gülşen Kaya, Ercan Babacan, Murat Büyük, Hikmet Çelik gibi isimlerin de bulunduğu 18’i tutuklu, 5’i firari olan 32 şüpheli hakkında “terör örgütü FETÖ/PDY yöneticisi ve üyesi olmak”, “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, “terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamamak”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından dava açılması isteniyor.

Toplantıya telefonları almamışlar

Fezlekede, Üsküdar’da bulunan İsim Tescil İnternet Teknolojileri A.Ş.’ye 1 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen operasyonda, örgütün mütevelli heyetinin himmet toplantısı yaparken suçüstü yakalandığı anlatıldı. Abdullah Büyük’ün başkanlığında İsim Tescil şirketinde her hafta salı ve çarşamba günleri toplanan mütevelli heyetinin, örgüte finansal kaynak sağlamak için Zaman, Bugün ve Meydan gazete aboneliği, himmet parası, öğrenci bursları, kurban paraları adları altında toplanan paraların organizasyonunu yaptığı belirtildi.

Fezlekede, şüphelilerin toplantı öncesinde tedbir amacıyla bütün cep telefonlarını toplantı salonunun dışına bıraktıkları, bunun hem kamera görüntüleriyle hem de bir kısım şüpheli ve tanık beyanlarıyla da sabit olduğu aktarılarak “Toplantının ticari bir toplantı olduğunu iddia etseler de hiçbir ticari toplantıda cep telefonları dışarıda bırakılmayacağını esasında kendileri de bilmektedirler. Ancak üç maymunu oynamak bu örgütün üyelerine elebaşının talimatı olduğundan buna riayet etmek görev kabul edilmektedir.” ifadesine yer verildi.

Kod adı Ferhat Tunalı

İsim Tescil firmasının 2006-2007 yıllarında, MSN messenger üzerinden müşteri desteği sağlarken, 2010 yılından itibaren dikkati çekici şekilde hızla büyümeye başladığı ve Türkiye’nin en büyük alan adı firması durumuna geldiği belirtilen fezlekede, firma ile alakalı olarak internet ortamında yapılan teknik çalışmalarda firmanın sahibi olarak Ferhat Tunalı isimli şahsın görüldüğü kaydedildi.

Fezlekede, 2010 yılı ile birlikte İsim Tescil firmasının dikkati çekici şekilde çok hızlı büyüdüğü, kullanıcılarına 7/24 destek verdiği, domain kayıt bilgilerinde ise İsim Tescil firmasının sahibinin FBS isimli firma olduğunun görüldüğü aktarılarak şöyle devam edildi: “Yine internet ortamında yapılan açık kaynak kodlu çalışmalarda, FBS firmasının Ferhat Bilgisayar Sistemleri isimli firma olduğu görülmektedir. Teknik çalışmalarda, İsim Tescil firmasının sahibi olarak Ferhat Tunalı şeklinde kendisini tanıtan kişinin aslında Abdullah Büyük olduğu anlaşılmıştır.”

600 bin internet sitesinin verilerine sahip

İsim Tescil’in örgüt içerisindeki yeri ve önemine de değinilen fezlekede, FETÖ üyelerinin gerçek isimleri haricinde kod isim ile kendilerini tanıttıklarının bilindiği, firma sahibi Abdullah Büyük’ün de “Ferhat Tunalı” şeklinde bir “kod” isim kullanarak kendisini tanıtmasının, hatta şirket çalışanlarının dahi kendisini Ferhat Tunalı olarak tanımalarının örgüt ile olan bağlantısını gösterdiği vurgulandı.

Fezlekede, FETÖ’nün ülke çapında yapılanmasında ve ülkenin stratejik kurum ve kuruluşlarına sızmada kullandığı en etkili yöntemin bilgi olduğu belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “Dünyada hakim bir gerçek vardır ki bilgi, ‘güç’ demektir. Bu açıdan ele alındığında İsim Tescil firmasının 2016 yılı itibarıyla kayıt ettirdiği alan adı sayısı yaklaşık 600 bini bulmaktadır. Bu durumda firmanın 600 bin internet sitesinin sahibi ve yöneticilerine, özelikle de kamu kurum ve kuruluşlarına ait iletişim, kimlik, banka hesap bilgileri ve ayrıca internet sitelerinin trafik bilgileri gibi verilere sahip olduğu anlaşılmaktadır. Günümüzde tüm veri akışları, yazışmalar ve haberleşmeler bilişim ağı üzerinden yapıldığı düşünüldüğünde bu firmanın örgüt açısından ne kadar önemli ve değerli olduğu, dolayısıyla da böyle bir şirketi emanet edecekleri kişinin de çok önemli ve güvenilir birisi olacağı anlaşılacaktır.”

Bilgileri Fuat Avni’ye ulaştırıyor

Firmanın gerek yurt içi gerek yurt dışında sahip olduğu sunucular ve vermiş olduğu sunucu hizmeti göz önüne alındığında, sahip olduğu sunucularda depolanan verilere erişim imkana vurgu yapılan fezlekede, “Örgütün ilgisini çeken durum zaten verilerin depolanmasıdır. Çünkü depolanan veriler örgütün amaçları ve hedefleri doğrultusunda kullanılmaktadır. Mesela emniyete hosting hizmeti verdiğinde, emniyet içerisinde yapılacak operasyon e-mail yoluyla ilgililere bildirildiğinde firmanın, firma çalışanlarının ve daha önemlisi de firmada çalışır gibi gösterilen örgütün sözde imamlarının haberi olmaktadır. Bu bilgi ve veriler kamuoyunda “Fuat Avni” olarak bilinen kişi ya da birime ulaştırılarak algı operasyonlarında çok rahat kullanılabilmektedir. Bu olay diğer kamu kurum ve kuruluşları için de geçerlidir.” bilgisi verildi.

Şahsi bilgiler şantaj amaçlı kullanılıyor

Fezlekede, özel sektörde ise kuruluş ya da kişilerin şahsi bilgileri temin edilerek ya onlardan himmet almak için ya da başka işlerini kolayca yaptırmak için şantaj amaçlı kullanıldığı belirtilerek “Yine alan adı ve internet sitesine ait dosyaların barındırılması için gerekli sunucu hizmetini İsim Tescil firmasından alan bir belediyenin online işlem verileri, e-posta trafik verilerine ulaşmak için İsim Tescil firması çok stratejik bir öneme sahiptir. Sunulan hizmetin fiziksel olarak karşılığının bulunmaması, hizmetin bulut teknolojisinde sunuluyor olması, sunucuların yurt dışında barındırılıyor olması nedeni ile FETÖ’nün kolay para aklama noktalarından biri haline getirmektedir.” ifadelerini yer verildi.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler