Anasayfa » Fatih Gürsul hakkında mütalaa açıklandı
FETÖ'de Bugün

Fatih Gürsul hakkında mütalaa açıklandı

fatih-gursul-tahliye-chp
Fatih Gürsul

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun eski başdanışmanı olan Fatih Gürsul’un yargılanmasına devam edildi. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) İstanbul Üniversitesi’ndeki akademik yapılanmasına ilişkin davada yargılanan Gürsul, 10,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock‘u kullandığı tespit edilen Gürsul’un aldığı ceza, istinaftan geçmiş ancak Nisan 2021’de Yargıtay tarafından bozulmuştu. Yargıtay tarafından verilen bozma kararının ardından davadan dosyası ayrılan Gürsul’un yeniden yargılandığı davada gelişmeler yaşandı. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada, Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Mütalaada, Gürsul’un FETÖ üyeliğinden 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep edildi.

fatih-gursul-tahliye-chp
Fatih Gürsul

Fatih Gürsul FETÖ evinde ders veriyormuş

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada, tutuksuz yargılanan sanık Fatih Gürsul ile avukatları salonda hazır bulundu. Gelen evrakın okunmasının ardından tanıklar dinlendi. Mahkeme başkanı, ByLock’un lisans sahibi Alpaslan Demir’in (David Keynes) duruşmada tanık olarak dinlenilmesinin kararlaştırıldığını, ancak Demir’in duruşma öncesi avukatı aracılığıyla rahatsız olduğunu belirten bir dilekçe sunduğunu söyledi. Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan gizli tanık Karadeniz, sanık Gürsul’un bir dönem Cebeci stadının yakınlarındaki cemaat evinde kaldığını belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu‘nun eski başdanışmanı Gürsul’un, bu örgüt evinde kalırken öğrencilere ders verdiğin anlatan tanık, ayrıca sanığın, FETÖ’nün İstanbul bölge temsilcisi olduğu belirtilen firari şüpheli Ahmet Hamdi Parlak ve Alpaslan Demir ile de dost olduğunu söyledi. Tanık Karadeniz, sanığın kod adı kullanmadığını, talimat verildiğine de şahit olmadığını ifade etti. 2000’den sonra sanığı bir daha görmediğini kaydetti. Tanık Karadeniz, şu ifadeleri kullandı:

“Sanığın kaldığı eve gitmiştim. 2000’li yıllar diye hatırlıyorum. Ahmet Hamdi Parlak ile yakın dostlukları vardı, 2000’li yıllardan sonra Gürsul’u bir daha hiç görmedim. Ta ki darbe olana kadar kendisinden haberim olmadı. Sanığın, Alpaslan Demir ile tanışıklığı vardır. Alpaslan Demir, ByLock patenti olan kişidir. Bu kişiyle de dostlukları vardı. Sanık, eve gelen askeri okullara hazırlanan öğrencilere ders anlatırdı.”

Yasin Ugan ifadelerini inkâr etti

Karadeniz kod adlı tanığın dinlenmesinin ardından cezaevinde tutuklu bulunan Yasin Ugan’ın tanık ifadesine geçildi. Ugan, daha önce İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını, sanığı tanımadığını, önceki ifadesini işkenceyle verdiğini kaydetti. Söz alan Fatih Gürsul, öğrenci evlerinde kalmadığını, kimseyi çalıştırmadığını, akademisyen olduğunu söyleyerek, danışman olduğunun basında yer alması üzerine çeşitli yerlerden tebrik telefonları geldiğini anlattı. Ayrıca Gürsul, Ocak 2015’te satın aldığı telefonun incelendiğini, bu telefonda 2014 Ağustos ayında ByLock kullanıldığına rastlandığını belirterek, telefonun tekrar incelenmesini istedi.

15 yıla kadar hapis cezası istendi

Kemal Kılıçdaroğlu‘nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul‘un avukatının da ifadesinin ardından savcı, esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanığın ByLock kullanarak örgüt yapılanmasına dahil olduğu belirtilerek, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Gürsul, telefon faturasını mahkemeye sunarak, esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre istedi. Mahkeme heyeti, sanığın sunduğu faturanın bilirkişiye gönderilerek rapor istenilmesine ve sanığın yurt dışına çıkış yasağının devam etmesine karar verdi. Heyet, FETÖ davası kapsamında bir dönem tutuklu kalan eski Demokratik Gelişim Partisi (DGP) Genel Başkan Yardımcısı Kani Kudu’nun tanık olarak ifadesinin alınmasına ve sanığa savunmasını hazırlaması için süre verilmesine hükmetti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Kategoriler