Anasayfa » Evinden çıkan FETÖ CD’lerine ‘güvercinleri kaçırmak içindi’ savunması
FETÖ'de Bugün

Evinden çıkan FETÖ CD’lerine ‘güvercinleri kaçırmak içindi’ savunması

Samsun’un Ayvacık ilçesinde, FETÖ’ye yönelik soruşturma kapsamında kapatılan Ayvacık Yardımlaşma Kültür ve Eği̇ti̇m Derneği̇nin yönetici ve üyesi 8 sanığın yargılanması başladı.

Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet” iddiasıyla tutuklu yargılanan Burhan A. ve Salih B. ile tutuksuz 6 sanık hazır bulundu.

Burhan A., duruşmadaki savunmasında evine yakın olduğu için Bank Asya’da hesap açtırdığını söyledi.

“Öğrenciler ByLock indirmiş olabilir”

Örgütün gizli haberleşme uygulaması ByLock’u telefonuna yüklemediğini öne süren Burhan A., “İnternet modemimi evimde şifresiz kullanıyordum. Herkes tarafından rahatlıkla girilebiliyordu. 2014-2015 yıllarında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde öğrenci olarak da okuyordum. Burada telefonumda interneti bazen öğrencilere paylaşıma açıyordum. Öğrenciler, ByLock indirmiş olabilir.” dedi.

Aykut Y. ise üniversiteden mezun olduktan sonra Ankara Gölbaşı’ndaki Polis Akademisini kazandığını, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Didim’de komiser yardımcılığı kursunda olduğu sırada kurumdan ilişiğinin kesildiğini aktardı.

“FETÖ CD’leri güvercinleri kaçırmak içindi”

Mahkeme heyetinin “Evinde yapılan aramada çıkan FETÖ’ye ait CD’ler hakkında ne diyeceksin?” sorusu üzerine Aykut Y., “Evimizin çatısına güvercinler geliyor. Babam CD’leri çöpten alıp getirmiş. CD’lerin yansımasından kaçtıklarından dolayı çatıya takmak için kullanıyordu. Zaten CD’ler kilerde duruyordu.” ifadelerini kullandı.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Kaynak: AA

Kategoriler