Anasayfa » Eski Emniyet Müdürü Adem Dağdeviren’e 7 yıl 6 ay ceza verildi
FETÖ'de Bugün

Eski Emniyet Müdürü Adem Dağdeviren’e 7 yıl 6 ay ceza verildi

17 Eylül’de Ankara’daki evinde gözaltına alınan firari eski Emniyet Müdürü Adem Dağdeviren’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Adem Dağdeviren’in FETÖ üyesi teröristlerin Emniyet Genel Müdürlüğüne sızdırılmasında önemli roller üstlendiği ortaya çıkmıştı.

Dağdeviren’in, ByLock kullandığı, örgütün üst yönetimiyle irtibatı olduğu ve 2013 yılı Komiser Yardımcılığı Kursu Yazılı Sınavı’nın sızdırılması soruşturması kapsamında da hakkında adli ve idari soruşturma bulunduğu öğrenilmişti.

FETÖ ile iltisaklı Uluslararası Güvenlik Politikaları Araştırma ve Dostluk Derneğinde Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığı belirlenen Dağdeviren’in, polis akademisi ve polis okullarında görev yaptığı, örgüt mensuplarının Emniyet Genel Müdürlüğüne sızdırılmasında görevler üstlendiği tespit edildi.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Dağdeviren ve avukatı katıldı.

Cumhuriyet savcısının görüşünün alınmasının ardından esas hakkındaki savunmasını yapan eski emniyet müdürü Dağdeviren, FETÖ üyesi olmadığını savundu. Üzerine atılı olan suçları işlemediğini ve suçsuz olduğunu savunan Dağdeviren, mahkeme heyetinden beraatini istedi. Yapılan müzakere sonrası kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan, sanık Dağdeviren’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verildiğini ve tutukluluk halinin devamının kararlaştırıldığını kaydetti.

Eski emniyet müdürü Dağdeviren, 2015’te resen emekli edilmiş, hakkındaki soruşturma kapsamında da 17 Eylül 2019’da evinde yakalanmıştı.

FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandığı tespit edilen Dağdeviren’in, örgütün üst yönetimiyle irtibatı olduğu ve örgüt mensuplarının Emniyet Genel Müdürlüğüne sızdırılmasında görevler üstlendiği iddia edilmişti.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler