Anasayfa » Erhan Tuncel’in avukatına 15 yıl hapis istemi
FETÖ'de Bugün

Erhan Tuncel’in avukatına 15 yıl hapis istemi

Hrant Dink cinayeti davasının sanığı Erhan Tuncel’in FETÖ’cü avukatı Erdoğan Soruklu hakkında 15 yıl hapis talep ediliyor.

FETÖ’nün avukatlık yapılanmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan Hrant Dink cinayeti davasının sanığı Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu hakkında ”FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

FETÖ’nün derneğine üye

Soruşturma sonucundan hazırlanan 38 sayfalık iddianamede, şüpheli Soruklu hakkında OHAL kapsamında kapatılan İhracatçı ve Sanayici İşadamları Derneğinde asil üyeliği bulunduğu, kızı Tuğçe Soruklu’nun OHAL kapsamında çıkarılan KHK ı̇le kapatılan özel Dr. Zeynel Abidin Erdem Anadolu Lisesinde 2015/2016 eğitim yılında kaydının bulunduğu, FETÖ terör örgütü ı̇le iltisaklı olan şahıslarla ve ByLock kullanan şüphelilerle yoğun irtibatının bulunduğu ve 07 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde örgüte müzahir Cı̇han Haber Ajansına seçim sonuçlarıyla ilgili bilgi aktardığı kaydedildi.

Bank Asya’da hesabı var

İddianamede, şüpheli Soruklu’nun FETÖ’ye ait kanalların Digiturk’ten çıkarılmasından sonra 8 Ekim 2015’te üyeliğini iptal ettirdiği, Bank Asya’da hesabının bulunduğu, 2014 yılında hesabında ciddi oranda meblağ artışı olduğu kaydedildi.

Örgüt toplantıları yaptı

Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğünün 25 Şubat 2017 tarihinde Soruklu’ya ilişkin gelen ihbara da yer verilen iddianamede, ihbarda ”Esenler Tekstilkent’te Erdoğan Soruklu Avukatlık Bürosunun Sahibi Avukat Erdoğan Soruklu’nun FETÖ terör örgütü içinde hareket ettiği, ofisinde örgüt üyeleriyle toplantı yaptığı, örgüt üyesi avukatları işe aldığı ve 15 Temmuz’dan sonra da hala örgüt üyelerinin avukatlığını yaptığı, yanında çalışan avukatlardan Onur Çeliktaş isimli şahsın örgütte ev abiliği yaptığı, örgütün illegal işlerini yürüttüğü, Onur ve eşinin örgüt içi evlilik yaptığı, eşinin de örgütte ablalık yaptığı, Onur isimli şahsın hâlâ örgüt üyelerinin avukatlığını yaptığı” iddia edildi.

Şüpheli Soruklu’nun ifadesine de yer verilen iddianamede, Soruklu’nun Onur Çeliktaş’ın, yanında çalışan bir avukat olduğunu ve kendisi pek tanımadığını iddia ederek hakkındaki diğer suçlamaları kabul etmediği belirtildi.

İddianamede, tüm dosya kapsamındaki deliller birlikte değerlendirildiğinde şüpheli Soruklu’nun, üzerine atılı suçu işlediği belirtilerek hakkında ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından onaylanan iddianame, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Kaynak: AA

Kategoriler