Anasayfa » Eren Erdem MİT tırları davasında tanıklık yaptı
FETÖ'de Bugün

Eren Erdem MİT tırları davasında tanıklık yaptı

Eski CHP Milletvekili Eren Erdem, 22 Mayıs 2018 tarihinde “MİT tırları belgelerini Bülent Tezcan’dan aldım.” açıklamasında bulundu.

İtiraf niteliğindeki bu açıklama üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu jet hızıyla soruşturma başlatarak Erdem’i “tanık” sıfatıyla ifadeye çağırdı.

Karşı gazetesi çalışan ve yöneticilerine yönelik açılan dava kapsamında tutuklu bulunan Erdem’in geçtiğimiz günlerde ifadesinin alındığı ortaya çıktı.

CHP’li Erdem’in ifadesinden satır başları:

  • “2014 yılında serbest gazeteci olarak çalıştığım dönemde, CHP Milletvekili Bülent Tezcan, kamuoyunda ‘MİT tırları’ olarak bilinen olayla ilgili televizyonda basın açıklaması yapıyordu. Tırlarla ilgili belgelerin elinde olduğunu sallayarak göstermişti. Ben bu haberi izledikten sonra gazeteci olmam sebebiyle hemen Ankara’ya gittim. Bülent Tezcan ile CHP Genel Merkezi’ndeki odasında görüştüm. Israrla bu belgeleri istedim. Tezcan bu belgeleri daha sonra kargo ile gönderdi.”
  • “Belgeleri gördüğümde hepsi kağıda basılmış evraklardı. Üzerlerinde gizli ibaresi vardı. İçerisinde jandarmanın tırların içerisinde ne olduğunu gösteren tutanakları, kamyon şoförlerinin ifadeleri, fezleke şeklinde soruşturma ile ilgili evraklar vardı. Kendime ait Twitter hesabımdan ‘Tutanakları okudum, eğer iddialar doğru ise durum çok vahim.’ şeklinde paylaşımlar yaptım. Ben herhangi bir yerde bu evrakları paylaşmadım, hiç kimseye vermedim. Yalnızca ismini vermek istemediğim bir gazeteci arkadaşım evraklara baktı. Fakat bir örnek almasına veya fotoğraf çekmesine müsaade etmedim. Daha sonra evrakları imha ettim. Sadece birkaç sayfası bende kaldı.”
  • “Geçtiğimiz mayıs ayında ismini vermek istemediğim bir sosyal demokrat olan hâlen görevdeki bir hâkim bana ulaştı. ‘Seni MİT tırları belgesini FETÖ’den aldı diye tutuklayacaklar, bununla ilgili bir açıklama yapsan iyi olur.’ diyerek bana dostça bir telkinde bulundu. Bunun üzerine Artı TV’de çalışan Ezo isimli spiker beni telefonla aradı bende söz konusu konuşmayı gerçekleştirdim. Bu açıklamalar doğrudur. Tezcan’dan temin ettiğim ‘MİT tırları’ dosyası diye bilinen evrakın başka kimlere verildiğini bilmiyorum.”

Eren Erdem ne demişti?

24 Haziran seçimlerinde CHP’den aday gösterilmeyen ve yurt dışına çıkmaya çalıştığı sırada hakkında “yurt dışına çıkış yasağı” bulunduğu için bunu başaramayan Eren Erdem bir TV kanalına telefonla bağlanarak Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi suçlamıştı.

CHP’li Erdem, Zaman gazetesinin önüne kendisini Kılıçdaroğlu’nun gönderdiğini, MİT tırları yalanlarını içeren tutanakları da kendisine CHP’li Bülent Tezcan’ın verdiğini söylemişti.

Kaynak: Sabah

Kategoriler