Anasayfa » Erdoğan’a suikast timine en sadık FETÖ’cü askerleri seçmişler
FETÖ'de Bugün

Erdoğan’a suikast timine en sadık FETÖ’cü askerleri seçmişler

15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otelini basan suikast timine açılan davanın iddianamesini hazırlatan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz önemli açıklamalar yaptı.

Savcı Topuz şunları söyledi: “221 sayfalık iddianamenin yaklaşık 60 sayfasında örgütün tanımı yapılıyor. Fetullah Gülen ise Türk Ceza Kanunu’nun ‘Örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır’ hükmü gereğince bir numaralı sanık. Sanıklar hakkında 6’şar kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Ayrıca orada polislerle çatıştılar, ona yönelik olarak ‘Adam öldürmeye teşebbüs’, ‘Mala zarar verme’, ‘Kamu malına zarar verme’ gibi çok sayıda suç var. Bu suçlardan da 49 sanık hakkında yaklaşık 1000 yıl hapis cezası isteniyor.”

“Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin’in, suikast timinin komutanı Binbaşı Şükrü Seymen’in silahından çıkan kurşunla şehit olduğu, yapılan DNA incelemesinde de silahı Seymen’in kullandığı belirlendi. Polis memuru Nedip Cengiz Eker’i şehit eden kurşunun da hangi silahtan çıktığı tespit edildi. Silahı kimin kullandığını saptamak için DNA incelemesi sürüyor. Ayrıca 2 bin 390 parmak izi ile ilgili biyolojik ve balistik inceleme yapıldı.”

Kaynak: Sabah

Kategoriler