Anasayfa » Duruşma salonunda örgüt üyesi subayı teşhis etti
FETÖ'de Bugün

Duruşma salonunda örgüt üyesi subayı teşhis etti

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’ndaki eylemlere ilişkin 52 kişinin yargılandığı davada tanıklar ifade verdi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada tanık sıfatıyla ifade veren M.S.K, “Kara Kuvvetleri mahrem imamlar” davasının sanığı olduğunu hatırlatarak davanın sanıklarından eski Üsteğmen Sefa Aygün’den sorumlu olduğunu söyledi.

“Haftalık talimatları subaylara iletiyorduk”

Kara Kuvvetleri personeli olan subaylardan sorumlu olduğunu anlatan tanık M.S.K, darbe girişiminden sonra örgütün gerçek yüzünü gördüğünü ve ilgili makamlara giderek bildiklerini anlattığını ifade etti.

M.S.K, 2010-2011 yılları arasında eski üsteğmen Sefa Aygün’le ilgilendiğini, örgütte kendinden üst kademede bulunan yöneticilerden aldığı talimatları Aygün’e ilettiğini beyan etti.

Sanık Aygün ile ankesörlü telefonlardan iletişime geçtiği bilgisini veren M.S.K, şunları anlattı:

“Üniversiteyi bitirdikten sonra akademisyen olarak görev yapıyordum. O dönem beni mahrem imamların içine almışlardı. İlgilendiğim subaylardan biri de Sefa Aygün’dü. Aygün, MEBS Daire Başkanlığında çalışıyordu. Ben o dönem evli olmadığım için kendisinin evine gidiyordum. Bize verilen haftalık söylenmesi gereken talimatları subaylara iletiyorduk. Bu talimatlar, ‘tedbirli olun, kendinizi belli etmeyin, bu yapıdan olduğunuza dair kimseye bir şey söylemeyin’ gibi konuşmalardı.”

“Dışarıdaki binlerce kişiden, TSK içindeki bir kişi daha önemlidir”

“Bu yapının içine giren insanlar kolay kolay çıkamazlar.” diyen M.S.K, ortaokulda, lisede bu yapıya dahil olmuş kişileri örgütün asla bırakmadığını bildirdi.

Mahkeme Başkanı Murat İlhan’ın “Bu kişiler neden terk edemiyorlar bu yapıyı?” sorusuna tanık M.S.K, “Bu örgüt için dışarıdaki binlerce kişiden, TSK içindeki bir kişi daha önemlidir. Diyelim ki bir subay ayrılmak istedi ve mahrem imamı bu şahsı ikna edemedi. Hemen ilk abisini bulurlar. Ona ‘Sen git ikna et, senin bunda emeğin çoktur’ diyip, ikna ederler.” cevabını verdi.

FETÖ sanığı inkâr etti

Tanık M.S.K, beyanının ardından sanıklar arasında bulunan Sefa Aygün’ü eliyle göstererek teşhis etti.

Tanık beyanına karşı söz alan sanık Aygün, huzurda bulunan kişiyi tanımadığını öne sürerek örgüt mensubu olmadığını iddia etti.

Duruşmaya, yarın tanık beyanlarıyla devam edilecek.

Kaynak: Sabah

Kategoriler