Anasayfa » Dumankaya İnşaat’ın 4 yöneticisine FETÖ operasyonu
FETÖ'de Bugün

Dumankaya İnşaat’ın 4 yöneticisine FETÖ operasyonu

FETÖ’ye “himmet” adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, alınan tanık ifadeleri doğrultusunda Dumankaya İnşaat’ın mevcut genel müdürünün de aralarında bulunduğu 4 şüpheli gözaltına alındı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu’nca, FETÖ/PDY’ye “himmet” adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri ve iş adamlarının da bulunduğu şüphelilere yönelik yürütülen soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında savcılık tarafından alınan tanık ifadeleri doğrultusunda, FETÖ/PDY’ye “himmet” ve “burs” adı altında finansal destek sağladıkları değerlendirilen bazı şüpheliler tespit edildi. Bu kapsamda, Dumankaya İnşaat’ın mevcut genel müdürü Abdullah Yazıcı, Üretim Direktörü Mehmet Ziya Demirkol, Finans Direktörü Fuat Nedim Dölen ve eski Genel Müdürü Veysel Erdoğan Bayoğlu hakkında gözaltı kararı alındı.
Karar uyarınca harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerden biri emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı, diğer 3 şüphelinin işlemleri ise devam ediyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri ve iş adamlarının da bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. Bu kapsamda düzenlenen operasyonda aralarında iş adamları, FETÖ/PDY üyeleri ile Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Murahhas Üyesi Halit Dumankaya ile Yönetim Kurulu üyeleri Semih Serhat Dumankaya ve Ayla Dumankaya Pirinççi’nin de bulunduğu çok sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı. Halit Dumankaya, “suçtan kaynaklı mal varlığını aklama” ve “terör örgütüne finansman sağlama” suçlarından 22 Nisan’da tutuklanmış, aylık tutukluluk incelemesi sırasında da adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakılarak ayağına elektronik kelepçe takılmıştı. Soruşturma kapsamında sulh ceza hakimliğinin kararıyla Dumankaya şirketlerinin sahipleri ve ortakları olan Halit Dumankaya, Necla Dumankaya, Uğur Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi ve Semih Serhat Dumankaya’nın tüm mal varlıklarına el konulmuştu. Öte yandan savcılığın talebi üzerine Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla, Dumankaya ailesine bağlı şirketlere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin kayyum olarak atanmasına karar verilmişti.

Kaynak: Sabah

Kategoriler