Anasayfa » Diyanetten açıklama: ‘TRT personeli görevden alındı, soruşturma açıldı’
FETÖ'de Bugün

Diyanetten açıklama: ‘TRT personeli görevden alındı, soruşturma açıldı’

Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT Diyanet kanalında 22 Haziran günü yayımlanan “Tasavvuf Musikisi” isimli programda bir eserin güftesinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in isminin geçmesine ilişkin idari soruşturma başlattı.

Söz konusu skandalla ilgili sorumluluğu tespit edilen personelin görevine son verilirken adli soruşturma sürecinin de devam ettiği bildirildi.

Diyanet, bugün bazı medya organlarında TRT Diyanet ile ilgili yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “2012 yılı arşivlerinde yer alan Ahmet Hatipoğlu ile Tasavvuf Musikisi programının TRT Diyanet ekranında 22 Haziran 2018 tarihinde yayınlandığı ve yayın esnasında bestesi Devlet Musikisi Tasavvuf Müziği Korosu Şefi Ahmet Hatipoğlu’na ait olan bir eserin güftesinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in isminin geçtiği fark edilmiştir. Gerekçesi her ne olursa olsun, böyle bir yanlışı tasvip etmek kesinlikle mümkün değildir.” ifadeleri kullanıldı.

Diyanet tarafından söz konusu programla ilgili ihmalde kasıt ihtimalinin bulunup bulunmadığını saptamak üzere derhal harekete geçildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“23 Haziran 2018 tarihinde, yayından sorumlu personel hakkında idari soruşturma ivedilikle başlatılmıştır. İdari soruşturma neticesinde, sorumluluğu tespit edilen personelin görevine son verilmiş olup adli soruşturma süreci devam etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, din istismarı konusunda milletimizi bilinçlendirmeyi ve hain terör örgütü FETÖ ile mücadeleyi kesintisiz sürdürmektedir.”

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

Kategoriler