Anasayfa » Deşifre olan FETÖ’cü askerleri Adil Öksüz kurtarmış
FETÖ'de Bugün

Deşifre olan FETÖ’cü askerleri Adil Öksüz kurtarmış

Adil Öksüz’ün, Hava Kuvvetleri Komutanlığına sızan FETÖ’cülerin deşifre olması üzerine devreye girdiği ortaya çıktı.

CHP Milletvekili Tuncay Özkan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ettiği ve FETÖ’nün 10 yıllık mahrem bilgilerinin bulunduğu flaş belleğin hikayesi, Hava Kuvvetlerindeki FETÖ yapılanmasına ilişkin iddianamede yer aldı. İddianamedeki bilgilere göre flaş bellek 11 Aralık 2006 günü İzmir’de FETÖ’cü bir askeri personel tarafından belediye otobüsünde düşürüldü.

Adil Öksüz devreye girdi

İçinde hem FETÖ’cü hem de FETÖ karşıtı askerlere ilişkin fişlemelerin bulunmasından dolayı flaş bellek Hava Kuvvetleri Komutanlığına iletildi. Darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz’ün bu konuda sahneye çıktığı belirlendi. Bellek, o dönem Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürü FETÖ’cü Albay Selçuk Başyiğit’e ulaştırıldı.

FETÖ’cü albay itiraf etti

İtirafçı olan Başyiğit, flaş belleğe ilişkin önemli bilgiler verdi. Başyiğit, o dönem kendisinden sorumlu sivil imam “İbrahim” kod isimli Cafer Sarıkaya’nın, düşürülen flaş bellekten komutanlardan önce haberdar olduğunu söyledi. Bilgileri dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert’e arz etmeden önce Sarıkaya’nın kendisini aracıyla alarak Ankara Bahçelievler’deki bir apartmana götürdüğünü söyleyen Başyiğit, burada Öksüz’le görüştüğünü anlattı.

Adil Öksüz ağladı

Adil Öksüz’ün Hava Kuvvetlerinden sorumlu en etkin kişi olarak tanıtıldığını söyleyen Başyiğit, görüşme sırasında flaş bellekle ilgili konuşurken Adil Öksüz’ün ağlamaklı olarak “Bir arkadaşımız düşürmüş. Evet bunlar doğru.” diyerek bilgilerle ilgili ne işlem yapacağını sorduğunu söyledi.

Kumpasla dosya kapatıldı

Bu toplantıdan sonra flaş belleğe ilişkin TSK içinde yapılan soruşturma kapatıldı. O dönem flaş belleği inceleyecek olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Erol Özgil ve İstihbarat Daire Başkanı Kurmay Albay Gürsel Tokmakoğlu’na ait ses kayıtları sızdırıldı. İki isim de görevden alındı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevine Orgeneral Akın Öztürk getirildi ve Öztürk dosyayı kapattı.

Kaynak: YeniŞafak

Kategoriler