Anasayfa » Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin darbe girişimi davası başladı
FETÖ'de Bugün

Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin darbe girişimi davası başladı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 72 sanığın yargılanmasına başlandı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, Sincan Cezaevi kampüsü içindeki duruşma salonunda gördüğü davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Duruşma, sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

İddianame

İddianamede, suç tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Destek Kıtalar Komutanlığı Güvenlik ve Merasim Tabur Komutanlığında görev yapan uzman çavuş Mustafa Mesut’un, sanıklardan uzman çavuş Tunahan Temel ile birlikte Başçavuş Suat Mülayim’in “PKK’nın kuruluş yıl dönümü nedeniyle olabilecek olaylarda gece güvenlik nöbetçilerinin takviye etmek” bahanesiyle verdiği emre istinaden 5 uzman çavuşu gece yarısı karargaha gelmeleri hususunda görevlendirdiği, darbe girişiminin öne çekilmesi üzerine 17.30 sıralarında tekrar bu kişileri arayarak 21.00’de karargaha gelmelerini söylediği, bu görevlendirmenin asıl amacının sanık uzman çavuşların darbe girişimine katılmalarını sağlamak olduğu ifade ediliyor.

Mesut’un, darbe girişiminin yaşandığı zaman dilimindeki nöbeti süresince Güvenlik Harekat Merkezinde bulunduğu ifade edilen iddianamede, Mesut’un, saat 07.30’da önündeki çekmeceden aldığı bir silahı nöbetçi ve görevli olmamasına rağmen darbeye katılmak amacıyla karargaha gelen sanıklardan uzman çavuş Mehmet Udül’e verdiği, yaklaşık 15 dakika sonra geri alıp çekmeceye koyduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA

Kategoriler