Anasayfa » Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki FETÖ okulları Türkiye’ye devredildi
FETÖ'de Bugün

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki FETÖ okulları Türkiye’ye devredildi

FETÖ’nün Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise eğitim kademeleri bulunan bin 200 öğrenci kapasiteli eğitim kampüsü Türkiye Maarif Vakfına devredildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Türkiye ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasındaki kardeşlik köprüsünün temellerinin atılmış olduğuna ve bu temeli güçlendirmek için eğitim alanındaki iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Akgün, “Bugün itibarıyla başkent Kinşasa’daki FETÖ iltisaklı 4 okulun Türkiye Maarif Vakfına devir işlemleri gerçekleştirildi. Demokratik Kongo halkına en iyi ve kaliteli eğitimi götürmek için tüm ekibimizle canla başla çalışacağız. Okullarımızın Türkiye misyonunu en iyi şekilde temsil ederek ülkenin eğitimine katkı sağlayacağına inanıyorum. Eğitim iki ülke arasındaki ilişkilerin uzun dönemde en kalıcı ayağını oluşturacaktır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti yetkililerine verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“15 Afrika ülkesinden 104 okul devralmış olduk”

TMV’nin Afrika’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz ise Türkiye’nin Afrika’ya olan desteğinin son yıllarda artarak devam ettiğine dikkati çekti:

“FETÖ’den Gine, Somali, Sudan, Kamerun, Mali, Moritanya, Nijer, Tunus, Senegal, Çad, Gabon, Burundi ve Fildişi Sahili’nin de aralarında bulunduğu 15 Afrika ülkesinden 104 okul devralmış olduk. Bu okullarımızda 11 bin 121 öğrenci eğitim görüyor. Son aldığımız okullarımızı da hızlıca restorasyondan geçirerek öğrencilerimizi mağdur etmeden eğitimlerini sürdürmelerini sağlayacağız. Okullarımız daha modern bir şekilde Demokratik Kongo’da eğitim vermeye devam edecek.”

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki FETÖ iltisaklı okulların Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesini öngören anlaşma, 18 Temmuz 2018’de imzalanmıştı.

Kaynak: AA

Kategoriler