Anasayfa » DEAŞ’lı teröristlerin kullandığı uygulama FETÖ’cüde çıktı
FETÖ'de Bugün

DEAŞ’lı teröristlerin kullandığı uygulama FETÖ’cüde çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında FETÖ’nün mahrem imamlarından Feyzullah Şahan’ın telefonunda “Surespot” isimli bir uygulama bulundu.

Feyzullah Şahan kimdir?

“Surespot” uygulamasını kullanan Feyzullah Şahan, FETÖ’nün darbe girişiminde de aktif rol aldı. Şahan’ın, İstihbarat Astsubayı Eshabil Saka ile 15 Temmuz günü çok sayıda telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ayrıca kiraladığı aracı İstihbarat Astsubayı Eshabil Saka’ya tahsis eden Şahan, sosyal medya hesaplarından da FETÖ’yü öven paylaşımlarda bulundu.

Snowden’ın desteklediği iddia ediliyor

İngiliz basını, Surespot ve benzeri yazılımların kullanımının, eski CIA analisti Edward Snowden’ın, NSA’nın dinleme-gözleme bilgilerini ifşa etmesinin ardından tırmanışa geçtiğine dikkat çekiyor. Snowden, Surespot gibi kriptolu haberleşme yazılımlarının dünya genelinde yaygınlaşmasını destekliyor.

DEAŞ’lı teröristler kullanıyor

ABD merkezli kurulan bir şirket tarafından hazırlanan “Surespot” uygulaması hakkında önemli iddialar çıkmıştı. İngiltere’de yayın yapan “Channel 4 News” isimli televizyon kanalında 2015 yılında en az 115 DEAŞ’lı teröristin uygulamayı kullandığı öne sürülmüştü. Ayrıca Glasgow’dan Suriye’ye kaçarak DEAŞ’a katılan İngiliz vatandaşı Aqsa Mahmood’un da Surespot uygulamasını kullandığı ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Yeni Şafak

Kategoriler