Anasayfa » Darbeye ikna etmeye çalışan general mağdur olduğunu iddia etti
FETÖ'de Bugün

Darbeye ikna etmeye çalışan general mağdur olduğunu iddia etti

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin İstanbul’daki “ana darbe davası”nda tutuklu sanıklardan eski Hava Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral Fethi Alpay savunma yaptı.

Alpay, hiçbir illegal yapıyla ilişkisinin olmadığını iddia ederek “Ben de darbeciler tarafından el ayak ve gözleri bağlanarak derdest edilen ve Ankara’da devam edilen davada müşteki ve mağdurum. Bu darbe girişiminin bir parçası olmam mümkün değil. Darbe girişimin hiçbir aşamasında yer almadım.” dedi.

Alpay, olay günü saat 20.20 sıralarında Kadıköy’deki Moda Deniz Kulübünde gerçekleşen ve başta Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal olmak üzere hava kuvvetinden birçok generalin katıldığı Muharip Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver’ın çocuğunun düğün merasimine katıldığını anlattı.

Düğündeyken saat 21.20 civarında köprüde bir hareketlenmenin olduğu haberi aldıklarını dile getiren Alpay, bunun üzerine orada hazır bulunan komutanlarla bir araya gelerek toplantı yaptıklarını kaydetti.

Düğünde yaşananlar

Fethi Alpay, toplantı yaptıkları sırada odalarının basıldığını ve bir kargaşa meydana geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Silah sesleri geldi, Hava Kuvvetleri Komutanı için geldiklerini söylediler. Komutanımız gitmek istemeyince kapıda nöbetçi bırakıp ayrıldılar. Yaklaşık yarım saat sonra havaya ateş ederek odayı bastılar. Bu esnada toplanan telefonlarımız komutanın ısrarı üzerine dağıtıldı. Benim telefonum verilmedi. Herkesi, ters kelepçe takarak koridora yatırdılar. Bu şekilde yarım saat bekledik. Bu sırada peyderpey birilerini aldılar. Beni de oradan alıp çıkış kapısında beklettiler. Sonra beni Hava Harp Okuluna götüreceklerini ve görevin başına geçeceğimi söylediler.”

Makamda askeri üniformasını giydiğini ve okulda geçirdiği süre boyunca darbeci askerlerden ikisinin başında beklediğini iddia eden Alpay, bu sürede darbeci askerlerle hiçbir şekilde iş birliği yapmadığını savundu.

Sanık Fethi Alpay, şöyle devam etti:

“İş birliği yapmayacağımı göstermek için tekrar sivil kıyafetlerimi giydim. Sonra da beni kelepçeleyerek hapsettiler. O zamana kadar rehin alınan diğer generallerin de Hava Harp Okulunda olduğunu bilmiyordum. Başımızda sürekli bir darbeci vardı. Beni kimseyle görüştürmediler. Gün doğumuna kadar burada kaldıktan sonra helikopterle Akıncılar’a götürüldük. Burada el ve ayaklarımız, gözlerimiz bağlandı. Arada patlama ve uçak sesleriyle irkiliyorduk. Biz de birbirimize destek olmaya çalışıyorduk. Bir süre sonra Yaşar Güler, Abidin Ünal ve Akın Öztürk tarafından kurtarıldık. Esir olarak tutulduğum sırada askerlerin ‘Gerekirse hepsini denize atarız.’ şeklindeki bir ifadesini de duydum.”

“Whatsapp grubuna eklenmem bir komplo”

Sözde atama listesini savcılık sorgusunda öğrendiğini öne süren Alpay, bu listeyi de görmediğini savundu.

Darbe girişiminin koordine edildiği “Yurtta Sulh Biziz” Whatsapp grubuna giriş yapmadığını iddia eden Alpay, “Darbecilerin kendi aralarında haberleşmek için kurduğu Whatsapp grubuna nasıl eklendiğimi bilmiyorum. Whatsapp’a giriş yapmadığım da görülmüştür. Taktir edersiniz ki gruba üyelik için herhangi bir onayın gerekmediği bilinmektedir. Tanımadığım kişilerce numaramı gruba ekletilmesi bilinçli bir komplonun sonucudur. Makamı kullanmak için yaptıklarını düşünüyorum. Ayrıca bu grupta hiç kimse ile irtibatım da olmamıştır.” şeklinde konuştu.

Alpay, darbe girişimini herkes gibi sosyal medyadan öğrendiğini de sözlerine ekledi.

Çapraz sorgusunda ise Alpay’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Marmaris’te suikast girişimine ilişkin davada yargılanan eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in Muğla’da alınan ifadesinde yer alan, “MAK personelinin Moda Deniz Kulubündeki rütbelilere ilişkin operasyonu yapacak olan grupta yer aldığı, olay tarihinde kendisini arayarak operasyona katılacak helikopterlerin yakıt ikmalinde sıkıntı yaşadıklarını, Hüseyin Ergezen ve Fethi Alpay’a ulaşmadıklarını söylediklerini, bunun üzerine Fethi Alpay’ı arayarak konu hakkında yardımcı olmasını söylediğini, Fethi Alpay’ın da konuyla ilgilendiğini ve yardım edeceğini söylediğini, yakıt problemini Fethi Alpay ile konuşup çözdüğü” beyanı soruldu.

Alpay da Sönmezateş’le telefonla hiç görüşmediğini, bahsedilen hava araçlarına yakıt vermediğini savundu.

Bunun üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Cem Karaca’nın, “Sönmezateş, yargılandığı davada, “FETÖ’cü olmadığını ancak darbeci olduğunu kabul ettiğini ve her türlü cezaya razı olduğunu söylüyor. Gemileri yakmış bir adam size niye iftira atsın?” demesi üzerine sanık Alpay, “Onu bilmiyorum.” ifadesini kullandı.

Darbeyi yaptığını söylemiş

Mahkeme Başkanı Karaca’nın, Alpay’a derdest halindeki bazı subaylara neden “bir grup asker olarak darbe girişimini kendilerinin yaptığını, Genelkurmay Başkanının kendilerini desteklediğini, diğer kuvvet komutanlarının da destekleyeceğini” söylediğini sordu.

Sanık Alpay, bu soruya, “Darbeci askerler beni kışlaya götürecekti. Ben de onlara karşı koymak istediğimde yalnız kalmamak için yanımda birileri olsun diye oradaki bazı generallere böyle demek zorunda kaldım.” yanıtını verdi.

Darbe gecesi yayımlanan atama listesinde İstanbul Valiliğine atanması konusu sorulan Alpay, darbe girişimini sosyal medyadan öğrendiğini ve bu listeden haberinin olmadığını savunarak “Burada ismimin yazılmış olması bana kurulan bir komplodur.” dedi.

Kaynak: AA

Kategoriler