Darbeler

17 Aralık Darbe Girişimi

17 Aralık darbe girişimi savcıları Mehmet Yüzgeç, Zekeriya Öz ve Celal Kara

Başta yargı ve emniyet olmak üzere, devletin birçok kurumu içine sızan FETÖ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tümüyle ele geçirmesinin önünde engel olarak gördüğü tüm kurum ve şahısları bertaraf etmek için her türlü hile ve yöntemi acımasızca kullandı. Bu doğrultuda 61. Hükümet’i ulusal ve uluslararası baskı altına alan FETÖ, hükümetin istifa etmesi ve mega projelerin durdurulmasına yönelik olarak 17 Aralık’ta darbe için düğmeye bastı.

Türkiye’nin 2023 Vizyonunu Hedef Aldılar

FETÖ, 17-25 Aralık’ta birbiriyle alakasız dosyaları birleştirip kamuoyuna ‘yolsuzluk’ diye sunarak siyasete darbe vurmak istedi. 2023 vizyonu çerçevesinde planlanan 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kanal İstanbul gibi mega projeleri hedef aldı. Bu doğrultuda, Türkiye’ye çağ atlatacak projeleri üstlenen işadamları FETÖ militanı savcılar tarafından gözaltına alınmak istendi.

yavuz-sultan-selim-köprüsü

12 İhbar Aynı Adresten Yapıldı

17 Aralık darbe girişimi isimsiz ihbar mektuplarıyla başlatıldı. İsimsiz ihbarlarla soruşturma açılması ve bunların delil yapılması kanunda suç olmasına rağmen FETÖ’cü savcılar, aldıkları emir doğrultusunda operasyon talimatı verdi. Yapılan ihbarlar, İhbarı yapanların adreslerine bakılmaksızın delil kabul edildi. Ancak aynı adresten tam 12 ihbar yapılmıştı.

17_aralikin_asil_amaci_desifre_oldu_h158253

Hukuk Skandalı: 17 Aralık Dosyası UYAP’a Girilmedi

17 Aralık darbe girişimini yöneten savcılar, İstanbul Başsavcısı’na haber vermeden düğmeye bastı. Soruşturmanın detaylarının Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) girilmemesi yapılan hukuksuzluğu gözler önüne serdi.

mehmet-yuzgec
17 Aralık darbe girişimi savcılarından, FETÖ’cü Mehmet Yüzgeç

Dinleme Terörü

FETÖ tarafından gerçekleştirilen 17 Aralık darbe girişimi öncesi çok sayıda siyasetçi, gazeteci ve iş adamı hakkında, farklı isimlerle dinleme kararı çıkarıldı. Dinleme kararı çıkarılan kişinin sahte isimlerle dinlemeye alınması FETÖ’nün hukuk tanımaz operasyonunu ortaya koydu. Yasa dışı dinlemeleri engellemek ve mahkemelerin verdiği dinleme kararlarının yasal çerçeveye uygunluğunu kontrol etmek için kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) da, FETÖ’nün yasadışı dinlemelerine çözüm olamadı.

Ze
FETÖ’cü eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara

FETÖ’nün 17 Aralık Medya Hamlesi

17 Aralık darbe girişiminde medya ile ilişkileri yönlendirme işini eski Ergenekon savcılarından Fikret Seçen’in yürüttüğü ortaya çıktı. Seçen, darbe sabahı daha önceden bilgilendirdiği bazı basın mensuplarını yanına çağırdı ve medyada yer almasını istediği belge, bilgi ve görüntüleri verdi. Zekeriya Öz dahi Fikret Seçen’in onayı olmadan kimseyle herhangi bir bilgi paylaşmadı.

fikret secen - zekeriya oz
Ergenekon davası savcılarından, FETÖ üyesi Fikret Seçen

17 Aralık Darbe Girişiminin Kirli Telefon Trafiği

17 Aralık darbe girişiminde rol oynayan emniyet müdürlerinin kirli operasyon öncesi ve sonrasındaki yoğun telefon trafiği açığa çıktı. Emniyetçilerin başta CIA’in merkezi Virginia Eyaleti olmak üzere 25 farklı ülkeden 100’ün üzerinde uluslararası numarayla görüştüğü öğrenilirken, polislerin yurtdışı telefon trafiğinin darbe günü zirve yapması, darbenin uluslararası bağlantılarını da gözler önüne serdi.

haber-17___25_aralik_darbe_girisiminin_kirli_telefon_trafigi-big

Skandal Telefon

17 Aralık darbe girişiminin başaktörlerinden dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun’un operasyon günü Fethullah Gülen’in Pensilvanya’daki yardımcısına tekmil verdiği ortaya çıktı. Tosun, 17 Aralık saat 15:28:39’da ABD Virginia’dan bir numarayla 193 saniye görüşme yaptı. Polisin mercek altına aldığı numara Gülen’in yardımcılarından Sinan Dursun’a çıktı.

hamza-tosun
Dönemin FETÖ’cü İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun

Emniyete FETÖ Baskını

FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne baskın düzenledi. Mali Şube’yi basan Zekeriya Öz, polislere zorla örgüt şeması yazdırmaya kalkışırken, örgütün tepe ismi olarak da Tayyip Erdoğan’ı koydurdu.

zekeriya-oz-emniyet
Dönemin FETÖ’cü savcısı Zekeriya Öz

Savcı Akkaş Bildiri Dağıttı

17 Aralık darbe girişimi dosyası elinden alınan FETÖ’cü savcı Muammer Akkaş adliye önünde bildiri dağıttı. İstanbul Adliyesi önünde bildiri dağıtarak bu alanda bir ilke imza atan Muammer Akkaş’ın, HSYK’daki FETÖ’cülerden talimat aldığı ortaya çıktı.  Soruşma yapmasının engellendiğini savunan Akkaş’ın, HSYK’daki ‘abileri’ ile görüştükten sonra bildiri dağıttığı belirlendi.

muammer-akkaş
Adliye önünde skandal bildiri dağıtan dönemin savcısı Muammer Akkaş

Dönemin Başbakanı

17 Aralık operasyonlarını gerçekleştiren savcı ve polisler, dosyanın ‘sakıncalı’ buldukları kısımlarını imha ettiler. Ancak mali şube ve siber suçlar bölümü imha edilen ve silinen bu verilerin geri dönüşümünü sağladı. ‘Dönemin başbakanı’ ifadesi, ‘geri dönüşümü sağlanan’ dosyalarda bulundu. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarında hazırlanan fezlekelerde ‘Dönemin Başbakanı’ ve ‘Devrik Başbakan’ gibi ifadelerin geçtiği görüldü.

tayyip-erdogan-idname
2012/656 esas numaralı 25 Aralık soruşturmasında geçen ‘Dönemin Başbakanı’ ifadesi

Asıl Hedef Erdoğan’dı

17 Aralık Aralık darbe girişiminin başında bulunan Celal Kara, gerçek hedefin Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hedef bendim. Oğlum üzerinden bana ulaşacaklardı” açıklamasını yorumlayan Celal Kara, “Bizim dosyamızda Bilal Erdoğan ile ilgili bariz bir şey yoktu. Ama Başbakan ile ilgili bir şeyler çıkardı. Bence Erdoğan işin içindeydi” diyerek, asıl hedefin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu ve Bilal Erdoğan hakkında herhangi bir delil olmadığını itiraf etti.

cumhuriyet
Cumhuriyet 25 Ocak 2015 tarihli “1 numara Erdoğan’dı” başlıklı haberinde, FETÖ’cü savcı Celal Kara’nın 17 Aralık’taki asıl hedefin Erdoğan olduğuna ilişkin itirafına yer verdi.

İlker Başbuğ: 17 Aralık Darbe Girişimidir

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Balyoz Davası’nın temyiz duruşmasına gönderdiği savunmada 17/25 Aralık operasyonlarının darbe girişimi olduğunu söyledi.

ilker_basbug_17_aralik_darbe_girisimidir_h106058_a0daa

ODA TV – 12 İhbar Aynı Adresten Yapıldı

Akşam – 17 Aralık UYAP’a Girilmedi

Akşam – Dinleme Terörü

TRT TÜRK – FETÖ’nün 17 Aralık Medya Hamlesi

Sabah – 17 Aralık Darbe Girişiminin Kirli Telefon Trafiği

Sabah – Pensilvanya’ya Skandal Telefon

AHaber – Emniyete FETÖ Baskını

Akşam – Dönemin Başbakanı

Star – Asıl Hedef Erdoğan’dı

Yurt – İlker Başbuğ: 17 Aralık darbe girişimidir

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin