Anasayfa » Darbeci tuğgeneral kendisini özgürlük savaşçısına benzetti
FETÖ'de Bugün

Darbeci tuğgeneral kendisini özgürlük savaşçısına benzetti

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili aralarında sözde “Yurtta Sulh Konseyi” üyelerinin de bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davanın dördüncü celsesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast teşebbüsü için görevlendirilen timin başında bulunan eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş savunma yaptı.

Cumhurbaşkanının alınması görevini kabul etmiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi için Marmaris’e giden timin başında yer aldığını anımsatan Sönmezateş, “O günden bugüne emir komuta zinciri içerisinde olduğuna inandırıldığım bir işin içinde oldum. Bana verilen emir neyse onu uyguladım. Bana verilen emir Cumhurbaşkanının Marmaris’ten alınıp emniyetle Ankara’ya getirilmesidir.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast için görevlendirilen ekibin 22.15 gibi göreve hazır hale getirildiğini vurgulayan Sönmezateş, “4 saat boyunca biz İzmir Çiğli Hava Üssü’nde bekletildik. Oradan kalkışımız 02.00 civarındadır. Cumhurbaşkanımızın Marmaris’ten ayrılışı ise 00.30 civarıdır. Cumhurbaşkanı yokken ve Cumhurbaşkanının İstanbul’da olduğunu bütün dünya bilirken bizim haberimiz yoktu. Verilen emir gereği biz Marmaris’e yönlendirildik. Birileri bizi 4 saat orada bekletti, bu birileri sivil falan değil asker. Bu sorunun cevabını halen arıyorum. Bu bekleten irade kim bilmiyorum. Arkamdaki insanlarla burada tanıştım, gördüm. Bu insanların hiçbirinden emir almadım, bilgi almadım, bilgi de paylaşmadım. Cumhurbaşkanını getirme emrini Semih Terzi’den aldım. Ne yazık ki ölmüştür, keşke ölmeseydi. Semih Terzi’nin bu işte tepe başı olduğunu düşünmüyorum. Onun da bir üstü vardır, emir alıyordur. Öldüğü için cevabını alamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sönmezateş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ankara’ya getirmesi için aldığı emri yineleyerek, “Ben Cumhurbaşkanının alınmasını kabul ettim. Darbe olacak kelimesini söylemedi ama çarşamba gününden itibaren ihtilal sözü geçiyordu. Benim bildiğim bu emir-komuta içerisinde olacaktı” dedi.

Darbeci değilim, ihtilale katıldım” savunması

Sönmezateş’in bu sözleri üzerine Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, “‘Darbeciyim diyorsunuz yani?” sorusunu yöneltti. Sönmezateş, “Ben darbeciyim demiyorum. Darbeye katıldım, ihtilale katıldım.” cevabını verdi.

Sanık Sönmezateş, savunmasının bir bölümünde İskoçya’nın kurtuluşunu anlatan “Cesur Yürek” filmine de atıfta bulundu. Sönmezateş, “Bir tane flim var ‘Cesur Yürek’ diye. İskoçya’nın kurtuluşu ile alakalı ve William Wallace diye bir adam var. Kralıyla konuşuyor ve İngilizlerle savaşma kararı alıyor. İngilizlerle savaşa çıktıklarında birkaç grup Wallace’yi savaşta yalnız bırakıyor. Buna rağmen savaşa devam ediyor. Savaşın bir bölümünde bir İngiliz ile savaşırken İngiliz’in maskesi düşüyor ve maskenin altındaki kişinin kendi kralı olduğunu görüyor. Uğruna İngilizlerle savaşa girdiği kralın kendisine karşı savaştığını görüyor. Benim durumumu soruyorsanız ben de aynı durumdayım.” şeklinde konuştu.

Mahkeme Başkanı Dik’in “Kralınız kim?” sorusuna Sönmezateş, “Onu müsaade edin Akıncı Üssü davasına bırakalım.” dedi. Mahkeme Başkanı Dik de “Sen William Wallace misin? O vatanı kurtarmak için yapıyor. Siz devletin meşru Cumhurbaşkanını devirmeye çalışıyorsunuz.” dedi.

Kaynak: Haberler

Kategoriler