Anasayfa » Darbeci tuğgeneral ‘ankesörlü telefon’ soruşturmasından çıktı
FETÖ'de Bugün

Darbeci tuğgeneral ‘ankesörlü telefon’ soruşturmasından çıktı

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi” ile “Genelkurmay çatı” davasının sanıkları arasında yer alan eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in örgüt mensuplarıyla kontörlü ve ankesörlü telefonlar üzerinden haberleştiği ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanına suikast girişimi için Marmaris’e giden darbeci askerleri yöneten eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in FETÖ’nün mahrem imamlar ile kontörlü ve ankesörlü telefonlar ile büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştiği tespit edildi.

Sönmezateş kontörlü telefonlardan 11 kez aranmış

“Ankesörlü telefon soruşturması” olarak da adlandırılan soruşturma kapsamında, eski Tuğgeneral Sönmezateş’in 2012’de dört ayrı kontörlü telefondan 11 kez arandığı belirlendi. Bunun üzerine Sönmezateş de soruşturmaya şüpheli olarak dahil edildi.

Edinilen bilgiye göre Sönmezateş, 2 Şubat’ta saat 17.56’da Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki bir adresten arandı ve görüşme 23 saniye sürdü. Cevizlidere Caddesi’nde bulunan bir telefondan 22 Temmuz saat 22.28’de aranan ve 46 saniye görüşme yapan Sönmezateş, 31 Temmuz’da aynı adresten saat 18.57’de iki defa daha arandı. İlk görüşme gerçekleşmezken ikincisi 9 saniye sürdü.

Sönmezateş, 31 Ağustos’ta üç defa, Ceyhun Atuf Kansu Caddesi’nde bir adreste bulunan telefondan arandı. Saat 20.45’te 17 saniye arayla olan aramalarda konuşma olmadı. Saat 21.03’teki aramada ise görüşme 29 saniye sürdü.

Sönmezateş, 13 Eylül’de ise Ceyhan Atuf Kansu Caddesi’nde bulunan farklı bir adresteki telefondan dört çağrı aldı. Aramaların üçü saat 20.12’de, biri ise 20.13’te yapıldı.

Kaynak: AA

Kategoriler