Anasayfa » Darbeci Hakan Evrim görüntüleri inkâr etti
FETÖ'de Bugün

Darbeci Hakan Evrim görüntüleri inkâr etti

Genelkurmay çatı davasında bugün darbe girişiminin kilit isimlerinden 4. Ana Jet Üs Komutanı Hava Tuğgeneral Hakan Evrim savunma yaptı.

Hakan Evrim, darbenin sivil yöneticileri Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Harun Biniş’in üsse alınmasını sağlamakla suçlanıyor.

Kamera kayıtlarda 143. filo koridorunda FETÖ’nün sivil imamı Kemal Batmaz’la da karşılaştığı belirlenmişti.

Batmaz da sorgusunda Adil Öksüz gibi Kazan’a arsa bakmaya gittiğini öne sürmüştü.Telsizden “Uçak var mı havada, Ankara üzerinde. Devamlı uçak olacak. Tamam süratli, şey geçsin. Tacize devam.” talimatı verdiği iddialar arasında.

Evrim, iddianamede Hava Kuvvetlerinin darbe planı içindeki organizasyonu ile sevk ve idaresini yapan ekibin içinde bulunmak, bir yandan da derdest edilerek Genelkurmay Karargahından Akıncı Üssü’ne getirilen Genelkurmay Başkanı Akar’ı, Mehmet Dişli, Kubilay Selçuk ve Ömer Faruk Harmancık ile birlikte darbe girişiminin başına geçmesi için ikna etmeye çalışan ve sözde darbe bildirisini televizyonlarda okuması için zorlayan Konsey Üyeleri içinde yer almakla suçlanıyor.

Batmaz’ı tanımadığını iddia etti

Evrim savunmasında, 15 Temmuz darbe girişiminin acemice, amatörce ve başarısızlık üzerine kurulduğunu savundu, “Hiçbir TSK mensubu böyle bir planlama yapamaz.” iddiasında bulundu. Evrim, 15 Temmuz gecesi, FETÖ’nün sivil imamlarından Kemal Batmaz’a verdiği selamla ilgili olarak “Ben öyle bir selam vermedim. Kemal Batmaz’ı tanımıyorum.” dedi.

Evrim, darbe girişimi sırasında Akıncı Üssünde kullanabilir durumda 71 tane uçak olmasına rağmen sadece 12 tane uçak kullanıldığını savunarak “Kullanılan uçaklar kamuoyu oluşturmak için kullanılmıştır.” dedi. Evrim, Genelkurmay Başkanı’na “Dilersiniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürebiliriz.” şeklinde bir ifade kullanmadığını iddia etti.

Planlamada harp prensiplerine riayet edilmediğini, darbede insansız hava araçları, roller gibi araçların kullanılmadığını, envanterdeki tank, ZPT gibi araçların ise ancak yüzde 10’unun kullanıldığını savunan Evrim, “Darbe faaliyeti, Hollywood’da çekilecek bir komedi filmi için mükemmel bir senaryo olurdu.” şeklinde küstahça konuştu. Sanık Evrim, MİT Müsteşarlığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a darbe girişimini önceden haber vermemekle suçladı.

Atama listesinde, kendisine “Milli Eğitim Müsteşarlığı” görevi verildiğini belirten Evrim, böyle bir listeden cezaevinde avukatı aracılığıyla haberdar olduğunu iddia etti.

Müsteşarlığı beğenmedi

Evrim’in, “Ben, eğer darbenin yöneticisi, Yurtta Sulh Konseyi üyesi isem bu görevlendirme listesinde en fiyakalı, en etkin göreve kendi adımı yazdırmam gerekmez miydi?” sözleri üzerine, Başkan Dik, “Ne o etkin görev sizce?” diye sordu. Evrim’in, “Onu bilmiyorum ama MEB Müsteşarlığı kesinlikle değil.” sözlerine Başkan Dik, “Beğenmiyor musun? Öğretmenler kızar vallahi sana.” dedi. Terörist olmadığını, hakkındaki suçlamaların hiç birisini kabul etmediğini belirten Evrim, konsey üyelerini tanımadığını, iddianamede hakkındaki suçlamalarla ilgili herhangi bir somut delil bulunmadığını ileri sürdü.

Kaynak: Star

Kategoriler