Anasayfa » Darbeci albay ‘Sırada Tayyip var’ demiş
FETÖ'de Bugün

Darbeci albay ‘Sırada Tayyip var’ demiş

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı’nda yaşanan eylemlere ilişkin davada eski Üsteğmen Barış Erdemir, savunma yaptı.

Karargah içinde ölen bir vatandaşı, bir grup asker ile battaniye içinde taşırken görüntüleri kameralara yansıyan Erdemir, o gece nöbetçi olduğu için Genelkurmay Karargahı’nda bulunduğunu anlattı.

Çatışma seslerinin ardından bulundukları zemin kat ile birinci kat arasında yaralı bir sivil şahıs gördüğünü belirten Erdemir, “Yaralıya yardımcı olmaya çalışırken kim olduğunu sordum, ‘Ne olur bana yardım et.’ diyebiliyordu. İlk yardım yapmaya çalıştım, tıbbi müdahale gerektiğini görünce revire götürmek istedim.” dedi.

Ambulansın, bulundukları bölgeye giremeyeceğinin söylenmesi üzerine koridorda karşılaştığı ve yanında Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma (SUTASAK) öğrencileri bulunan üsteğmenden yardım istediğini aktaran Erdemir, üsteğmenin 3 kursiyeri yardım için görevlendirdiğini, yaralıyı birlikte revire götürdüklerini söyledi.

“Tayyip’i yakalayacaklar”

Yaralıyı revire bıraktıktan sonra kimin hangi tarafta olduğunu ayırt edemediği için harekat merkezine döndüğünü ifade eden Erdemir, “Güvenlik odasında bekletilirken Osman (Kardal) albay, Erhan (Metin) binbaşı gelip gidiyordu. Osman albay, Serkan (Kılıç) binbaşıya silahlarının yanında olup olmadığını sordu. Osman albaya ‘Silahı kime karşı kullanacaksınız?’ dedim, ‘Kim gelirse.’ dedi. ‘Bu işin sonu ne olacak?’ dedim. ‘Darbe oldu. Sırada Tayyip var, Tayyip’i yakalayacaklar, sonra yargılayacaklar.’ dedi.” diye konuştu.

Bu andan sonra hedefinin, askerinin güvenliğini sağlamak olduğunu ileri süren Erdemir, emrindeki teğmen ve astsubayla odasına geçtiğini, buradan ayrılmadığını, televizyondan haberleri takip ettiğini söyledi.

Erdemir, sabah saatlerinde yanındakilerle muhafız taburunun arkasına gittiklerini, buradan dışarı çıktıklarını ve Polis Akademisi önünde gözaltına alındıklarını anlattı.

Kaynak: Akşam

Kategoriler