Anasayfa » Darbeci albay: Her şey acayip güzel olacak
FETÖ'de Bugün

Darbeci albay: Her şey acayip güzel olacak

Darbe girişimine ilişkin aralarında sözde yurtta sulh konseyi üyelerinin de bulunduğu Genelkurmay çatı davası sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından kararın açıklanması için 20 Haziran’a bırakıldı.

Sanıklardan eski Albay Özay Yılmaz son sözlerinde “Ben her şey güzel olacak demiyorum, her şey acayip güzel olacak diyorum.” şeklinde konuştu.

15 Temmuz’da Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözde yurtta sulh konseyi üyelerinin de yer aldığı 224 sanıklı davaya devam edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ndeki mahkeme salonunda görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile tarafların avukatları hazır bulunurken, duruşma salonu içerisinde Jandarma Özel Harekat ve jandarma komandolar özel tedbir aldı.

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, dava kapsamında hükmün verileceğini açıklayarak sanıklardan son sözlerini sordu.

Sanık eski Albay Murat Korkmaz, “15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler Tabur Komutanı olarak aldığım emirler iç hizmete uygundur. İddia makamının iddia ettiği gibi Türk Ceza Kanunu’nun 309. maddesi (anayasayı ihlal) kapsamında hiçbir faaliyeti icra etmedik.” sözleriyle beraat talebinde bulundu. Sanık eski Astsubay Kamil Ilgaz, “Gözümün gördüğü, aklımın erdiğince yanlış bir şeye karışmadım. Hiçbir kimseye zarar vermedim.” ifadelerini kullandı ve beraatini istedi. “Son söze, sözün bittiği yere geldik.” diye konuşan sözde konseyin üyesi eski Tuğgeneral Ahmet Bican Kırker, “Mahkemenizin vereceği karar beraat olsa bile kabul etmiyorum.” sözlerini kullandı.

Sanık İsmail Aydın son sözlerinde, “Herkes için hayırlara vesile olsun.” dedi. Hakkındaki darbe toplantısına katılma ve sivil vatandaşa ateş etme iddiası bulunduğunu beyan eden konsey üyesi eski Tuğamiral Sinan Sürer, toplanan deliller kapsamında suçsuz olduğunun anlaşıldığını ileri sürerek beraatini istedi. Olay günü Kara Kuvvetleri Komutanı’nın koruma müdürü Burak Akın’ı vuran eski Yarbay Halit Kazancı, yargılama sürecine ilişkin eleştirilerini dile getirdikten sonra suçsuz olduğunu öne sürdü.

Kaynak: Sabah

Kategoriler