Anasayfa » Cuntacı komutandan ‘hepinizi idam ettireceğim’ tehdidi
FETÖ'de Bugün

Cuntacı komutandan ‘hepinizi idam ettireceğim’ tehdidi

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca, darbe girişiminde bulundukları ve FETÖ/PDY ile ilişkili oldukları iddiasıyla dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburu’nda görevli üsteğmenler Hacı Ali Altun, Hamza Yıldırımer, Gürhan Aras, Erkan İnan’ın yanı sıra bir teğmen, 2 asteğmen, 8 astsubay ve 17 uzman çavuş, 3 uzman onbaşı ve bir onbaşıdan oluşan 28’i tutuklu 36 askeri personel hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 158 sayfalık iddianamede, FETÖ/PDY’nin ortaya çıkışının yanı sıra örgütün devlet kurumları ve Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanması ile darbe teşebbüsü sırasında yaşananlar hakkında bilgiler aktarıldı.

Çarpıcı detayların bulunduğu iddianamede ifadesine yer verilen sanıklardan tutuklu olarak yargılanan eski üsteğmen Hacı Ali Altun, darbe girişimine ilişkin başka bir davada tutuklu olarak yargılanan aynı komutanlığın eski Tabur Komutanı Yarbay Nihat Uçan’ın, 15 Temmuz’da saat 22.30 sıralarında başçavuş Anıl Vural’ı arayarak alarmın verildiğini ve herkesin silah başına geçmesi gerektiğini söylemesiyle tabura gittiğini beyan etti.

“İstiklal Mahkemelerinde yargılanacaksın”

Altun, saat 02.30 sıralarında arkadaşlarının kendisini arayarak ülkede darbe girişiminin olduğundan bahsetmesi üzerine Uçan’a oyuna alet olmamaları gerektiğini söylediğini öne sürerek, şöyle devam etti:

“Uçan’a bu konuya alet olduğumuzu söyledim. Uçan da bana ‘tarihe şahitlik ettiğimizi, TSK’nın yönetime el koyduğunu ve bunun için vur emri, her şeyi ezip geçme emri verdiğini’ söyleyip sıkıyönetim ilan edildiğinden bahsetti ve ‘sokağa çıkma yasağı var’ dedi. Ben de bunun üzerine dışarıda bulunan personelleri kışlaya çağırmaya başladım. Tabur Komutanı Yarbay Uçan da bana dönerek, ‘sen vatan hainisin, kanı bozuksun, senin yüzünden TSK bitti. İstiklal Mahkemelerinde yargılanacaksın. Daha sonra etrafa yüksek sesle bağırarak ‘bunu vurun’ dedi.”

“Hepinizi idam ettireceğim”

Tanık olarak dinlenilen Uzman Çavuş Ufuk E. de kardeşinin kendisini arayarak darbe girişiminin olduğunu söylediğini belirtti.

Olay günü Nizamiye bölgesinde Uçan ile Altun’un kendi aralarında konuştuklarını duyduğunu anlatan Ufuk E, şu ifadeleri kullandı:

“Uçan’ın yanındaki Altun’a ‘TSK yönetime el koydu’ dediğini duydum. Daha sonra 00.45 sıralarında nizamiye girişi bölgesinde İsmail Hakkı Alaca Bulvarı’ndan 2 tank birliğe giriş yaptı. Nizamiye giriş kısmındaki Uçan, tankları durdurup içerisindeki personele ‘geri dönün, neden kışlaya geri geldiniz, görev yerinizi neden terk ettiniz, görev yerlerinize gitmediğiniz takdirde sizi İstiklal Mahkemelerinde yargılarım, hepinizi idam ettireceğim’ dedi.”

Kaynak: AA

Kategoriler