Anasayfa » Cumhuriyet gazetesi çalışanı 204 kez ByLock’a giriş yapmış
FETÖ'de Bugün

Cumhuriyet gazetesi çalışanı 204 kez ByLock’a giriş yapmış

Cumhuriyet gazetesinin muhasebe biriminde görevli Yusuf Emre İper hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

204 kez ByLock’a giriş yapmış

Hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen İper’in, telefon hattına el konulmadan bir gün önce gazetenin bilgi işlem servisinde telefonunun imajını alıp CD’ye aktardığı ortaya çıktı. İper’in, ByLock’a ilk defa 26 Ağustos 2014’te, son olarak ise 13 Eylül 2014’te girdiği tespit edildi. İper’in bu tarih aralığında toplam 204 kez ByLock’a giriş yaptığı belirlendi.

Darbeye destek mesajları atmış

İddianamede şüphelinin, Twitter hesabından 15 Temmuz öncesi ve sonrası yaptığı paylaşımlar da yer aldı. İper’in 15 Temmuz gecesi “Canım ülkem neler gördü… Sanal darbeler… Oyundan darbeler… Düşün her seferinde kim güçleniyor”, “Evet şu anda darbe edebiyatı her kanalda”, “Yarın yeni bir ülkeye uyanacağız. Eskisinden daha kötü ve daha acı. Demokrasi sonumuz olmaz umarım.” şeklinde paylaşımlar yaptığı saptandı. Şüphelinin, darbe girişiminden önce büyük harflerle “darbe” ifadesini kullandığı ve kalkışmanın başarısız sonuçlanması üzerine memnuniyetsizliğini ifade ettiği de belirtildi.

İddianamede, şüpheli Yusuf Emre İper’in MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayımlanmasından sonra 2 Haziran 2015’te gazetenin manşetinde yayımlanan “Sorumlu Benim” başlıklı mesaja destek verenler listesinde olduğu kaydedildi.

İddianamenin, Cumhuriyet gazetesinin yazar ve yöneticilerinin de yargılanacağı ana davayla birleştirilmesi istendi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler