Anasayfa » Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Trump FETÖ’nün iadesi konusunu çok ciddiye alıyor
FETÖ'de Bugün

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Trump FETÖ’nün iadesi konusunu çok ciddiye alıyor

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, “FETÖ’nün Türkiye’ye iade edilmesinde Sayın Trump konuyu çok ciddiye aldıklarını ifade ettiler.” dedi.

“FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesinin ABD Başkanı Trump ile konuşulup konuşulmadığının” sorusuna Kalın, “Konuşulan önemli başlıklardan bir tanesi de buydu. Bizim bu konudaki beklentimiz çok açık ve net. Öncelikle bu terör elebaşının Türkiye’ye iadesidir.” yanıtını verdi.

İki ülke arasında suçluların iadesi anlaşması bulunduğunu hatırlatan Kalın, Türkiye’de yargılanması gereken bir kişinin bu şartlarda iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin yaptığı uyarılar karşısında, bazı ülkelerin FETÖ’ye karşı aldığı tedbirleri anlatan Kalın, “Anlaşma çerçevesinde FETÖ’nün Türkiye’ye iade edilmesi, hukuki süreç devam ederken de birtakım tedbirlerin alınmasının mümkün olduğunu Amerikan makamlarına ilettik. Bunların bir kısmı idari karardır, illa hukuki yargı kararı gerektirmiyor. Sayın Trump da bu konuyu çok ciddiye aldıklarını, gerekli çalışmaları da derhal başlatacaklarını ifade ettiler, biz de tabii ki bunun takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Kategoriler