Anasayfa » Cumhurbaşkanına suikast girişiminin detayları ortaya çıktı
FETÖ'de Bugün

Cumhurbaşkanına suikast girişiminin detayları ortaya çıktı

cumhurbaskanina-suikast-girisimi

Akıncı Üssü davasının gerekçeli kararı açıklanmıştı

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde, Akıncı Üssü‘ndeki darbeci pilotların savaş uçaklarıyla Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirdikleri alçak uçuş ve bombalı saldırılar sonucu 77 sivil/kamu görevlisi şehit olmuş, 206 kişi de yaralanmıştı. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü‘ndeki eylemlere ilişkin 475 sanıklı davanın karar duruşması 26 Kasım 2020’de görülmüştü. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada verilen hükmün gerekçesi ise 12 Temmuz 2021 tarihinde açıklanmıştı. 9 bin 204 sayfalık gerekçeli kararda, darbe girişiminin, FETÖ elebaşı ve yanında bulunan tepe yöneticileriyle anlık iletişim halinde olan Akıncı Üssü’ndeki sivil imamlar Adil Öksüz, Harun Biniş, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek ve Nurettin Oruç‘un talimatıyla gerçekleştiği vurgulanmıştı. Karar duruşmasından yaklaşık 9 ay sonra açıklanan gerekçede, eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş tarafından yönetilen Cumhurbaşkanına suikast girişimine dair detaylara da yer verildi.

Cumhurbaşkanına suikast planı FETÖ elebaşına onaylatılmış

Gerekçeli kararda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimini, 15 Temmuz’un kritik ismi ve örgütün sözde TSK imamı Adil Öksüz, sözde Hava Kuvvetleri imamı Kemal Batmaz ve  Sönmezateş’in birlikte planladığı vurgulandı. Ankara Çayyolu’ndaki villada yapılan son hazırlık toplantısında planlanan Cumhurbaşkanına suikast girişiminin operasyonel tüm ayrıntılarının Öksüz’ün onayına sunulduğu, ardından Öksüz’ün bu planlamayı, darbe girişiminden bir süre önce gittiği ABD seyahatinde FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’e onaylattığı belirtildi.

“Cumhurbaşkanının yerinin tespitinde güçlük yaşandı”

Gerekçeli kararda şu bilgilere yer verildi:

“15 Temmuz günü Cumhurbaşkanımızın tam olarak yerinin tespitinde güçlük yaşandığı görülmektedir. Cumhurbaşkanımıza suikaste gidecek SAT, MAT, Özel Kuvvet timlerinin Çiğli üssünde toplanıp hazırlık yaptığı saatlerde operasyonu yöneten Gökhan Şahin Sönmezateş, Ali Pehlivan ve Veli Bilgin’i arayarak, Cumhurbaşkanının misafirhanesinin bulunduğu Okluk Koyu’nun koordinatlarını istemiştir. Aynı gün öğlen saatlerinde Akıncı üssünden Cumhurbaşkanının kaldığı otelin resepsiyonu aranarak orada olup olmadığı sorulmuş, yine Sahil Güvenlik Komutanı Hakan Üstem de Marmaris Bot Komutanlığı’nı arayıp Cumhurbaşkanının misafirhaneye gelip gelmediği sorulmuştur. Cumhurbaşkanının nerede olduğu tam olarak tespit edilemeyince, Akıncı üssünden 2 uçak kaldırılarak Cumhurbaşkanımızın uçağı havadan aranmış, ancak uçağa ulaşılamamıştır. Cumhurbaşkanımızın uçağını aramaya çıkan F16’ların Akıncı üssüne döndükleri saat 01.37’ye tekabül etmektedir. Bu saat itibariyle suikast timi harekete geçmeye hazır bir şekilde yaklaşık 1 saati aşkın bir süredir Çiğli üssünde, Akıncı üssünden gelecek talimatı beklemektedir. Akıncı üssünden saat 02.00 civarında olay tarihinde Akıncı üssünde bulunan özel kuvvetçi Albay Osman Kılıç operasyonu sahada yönetecek Yarbay Şükrü Seymen’e gönderdiği mesajla operasyonun iptal edildiğini bildirir. Ancak aynı kişi 15 dakika sonra operasyonun devam kararını iletir. Bunun üzerine Cumhurbaşkanımıza suikast timine katılacak timler helikopterle havalanırlar. Helikopterler havalanmadan önceki saatlerde Gökhan Şahin Sönmezateş de sabit telefondan üs komutanının odasında birileri ile Akıncı üs komutanının odasında birileriyle sürekli görüşmektedir. Sanık Sönmezateş savunmasında kimlerle görüştüğünü ifade etmemiş ise de sanık ve tanık anlatımlarında odada bulunan kişiler Çiğli üs komutanı olan ve olay gecesinde Akıncı üssünde bulunan Tümgeneral Kubilay Selçuk, Akıncı üs komutanı Hakan Evrim ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı olup da olay tarihinde Akıncı üssünde bulunan Tuğgeneral Ömer Faruk Harmancıktır.”

Adil Öksüz’ün Akıncı Üssü’ndeki görüntüleri

Geçtiğimiz günlerde, darbe girişiminin kilit isimlerinden Adil Öksüz’ün Akıncı Üssü’ndeki görüntülerine ulaşılmıştı. 16 Temmuz sabahına ait kayıtlarda Öksüz, saatler 11.02’yi gösterdiğinde, sözde Jandarma Genel Komutanlığı sorumlusu Nurettin Oruç ile Öğretmenler Gazinosu’nun önünde görüntülendi. Görüntülerde, darbe girişiminin başarısızlığa uğradığını anlayan Öksüz’ün, Oruç’la beraber kısa bir süre burada kaldıktan sonra bir grup darbeci asker tarafından uğurlanması da yer aldı.

cumhurbaskanina-suikast-girisimi

 

 

Kategoriler