Anasayfa » ‘Cuma namazına gittiğim için beni fırçaladı’
FETÖ'de Bugün

‘Cuma namazına gittiğim için beni fırçaladı’

FETÖ’cü sivil imamın, oruç tutan ve cuma namazına giden örgüt mensubu askerleri “tedbir gereği” azarladığı ortaya çıktı.

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya’nın talimatıyla FETÖ’nün jandarmadaki yapılanmasına ilişkin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin düzenlediği operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden bazıları, devlet ve yargıya yardımcı olmak istediklerini belirterek itirafçı oldu.

‘Dikkat çekmemek için oruçlarınızın bazılarını yiyin’

Örgütün çözümlenmesi için verdikleri bilgilerin teyit edilmesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan itirafçılardan H.İ, kendilerinden sorumlu FETÖ mensubunun, “İl Jandarma Komutanlığında mescit açıldı fakat buraya namaz kılmaya gitmeyin. Burada kamera kaydı var, sizi tespit ediyorlar. Dikkat çekmemek için oruçlarınızın bazılarını yiyin.” dediğini ileri sürdü.

‘Cuma namazına gittiğim için beni fırçaladı’

İtirafçılardan F.U. de “Akif” kod adlı örgüt elemanının derin ilişkileri olduğunu, askeri personel olmamasına rağmen jandarmayı iyi bildiğini belirterek “Akif, İlçe Jandarma Komutanlığında ne olduysa her olayı biliyordu, ‘Böyle bir olay olmuş.’ şeklinde bana anlatıyordu. Elleri her yere uzanıyordu. Beni ‘Abdestini teyemmümle al, namazını göz ile kıl.’ diye ikaz ediyordu hatta cuma namazlarına giderdim, cuma namazına gittiğim için Akif beni fırçaladı.” beyanında bulundu.

‘Cuma namazı, askerlere farz değil’

Örgütte “abi” olarak nitelendirilen kişinin kendisi ve diğer askeri personelden sürekli “himmet” adı altında para istediğini anlatan C.B, kendisinden sorumlu kişiyle diyaloğunu şöyle anlattı:

“Bu abiyle buluşmamızda, cuma namazının farzlarını ve tek başına kılınıp kılınmayacağını sordum. O da bana, ‘Cuma namazı, askerlere farz değil.’ diye cevap verdi. Bunu duyunca bunların yanlış yolda olduğunu ve gerçekten kötü bir işin peşinde olduklarını tamamen anladım. Bu, benim için kesin bir kanıt oldu.”

“Namaz kılma, oruç tutma, kendini belli etme”

İtirafçılardan F.S. de FETÖ’den daha önce ayrıldığını, İzmir’de görev yaptığı sırada “Mürşit” kod adlı örgüt mensubunun oturduğu eve gelerek kendisini ikna ettiğini ve yeniden örgüte kazandırmaya çalıştığını söyledi.

F.S, “Mürşit, bana ‘Toplu namazlara, cuma namazlarına gitme, namaz kılma, oruç tutma, kendini belli etme, yoksa seni atarlar, meslekte yükselemezsin.’ diye ikazda bulundu. ‘Abdestini teyemmüm ile al, gözle namaz kıl.’ diyordu ancak bu ikazlara rağmen cuma namazlarına gidiyordum, orucumu tutuyordum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Kategoriler