Anasayfa » CNN Türk FETÖ belgeselini yayımlamadı
FETÖ'de Bugün

CNN Türk FETÖ belgeselini yayımlamadı

ABD’deki FETÖ okullarında yapılan usulsüzlükleri anlatan belgeseli satın alan CNN Türk, belgeseli yayımlamayı tecih etmedi.

Amerikalı yapımcı Mark Hall, FETÖ yapılanmasını ve okullarındaki usulsüzlükleri anlatan “Killing ED” (Eğitimi Öldürmek) adlı bir belgesel çekti. Belgeselini Türkiye’deki izleyicilere izlettirmek isteyen Hall, bunun için bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

CNN Türk, yüklü bir miktar para ödeyerek belgeselin telif haklarını bir süreliğine satın aldı. Yayımlama hakkı için anlaşma dahi imzalayan CNN Türk, belgeseli izleyicisiyle buluşturmadı.

Belgeseli yayımlamak için süre doldu

15 Temmuz’un yıl dönümünde yayımlanması düşünülen belgesel için CNN Türk’ün yayın hakkına sahip olduğu süre doldu.

Peki Türkiye hakkında FETÖ’nün yurt dışında kara propaganda çalışmasını hızlandırdığı bir dönemde, ABD’de çekilen ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren, telif parası bile ödenen böylesi önemli bir belgeseli CNN Türk neden yayımlamadı?

CNN Türk’e göre çekiciliğini yitirdi

CNN Türk’ün ABD’li yapımcıya da ilettiği gerekçesinde, “Türkiye’de daha çok FETÖ davalarının konuşulduğu, Fetullah Gülen’in ABD’den iadesi tartışmasının eskisi kadar gündemde olmadığı, bu yüzden meselenin ABD yönününün çekiciliğini yitirdiği” bahanesini öne sürdüğü belirtildi.

Fetullah Gülen’le Pensilvanya’da görüştü

Belgeselin yapımcısı Mark S. Hall’a “Belgeseli şimdilik yayımlamıyoruz.” bilgisini aktaran isim Ferhat Boratav’dı.

CNN Türk Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, 18 Eylül 2010 tarihinde Pensilvanya’da Fetullah Gülen’le görüşen gazeteciler arasında yer aldı.

Hanefi Avcı’nın, FETÖ’nün devlet içinde nasıl örgütlendiğini yazdığı kitabından dolayı gözaltına alınmasından kısa süre önce gerçekleşen bu ziyaret, o dönem çok konuşulmuştu.

Kaynak: A Haber

Kategoriler