Cinayetler

Behçet Oktay Cinayeti

Özel Harekat Daire Başkanı Oktay, 25 Şubat 2009'da Ankara Dikmen'de ölü bulundu. Yapılan FETÖ'cü savcılar tarafından yapılan incelemede "intihar ettiği" kararına varıldı ve soruşturma kapatıldı. Cinayetin arkasında FETÖ'nün olduğuna ilişkin güçlü delilleri olan Oktay ailesi davaya hazırlanıyor.

Özel Harekat Daire Başkanı Oktay, 25 Şubat 2009’da Ankara Dikmen’de ölü bulundu. Yapılan incelemede “intihar ettiği” kararına varıldı ve soruşturma kapatıldı. 15 Temmuz’daki Behçet Oktay cinayeti yeniden gündeme geldi. Cinayetin arkasında FETÖ’nün olduğuna ilişkin güçlü delilleri olan Oktay ailesi davaya hazırlanıyor.

1957 Malatya doğumlu olan Behçet Oktay 1997 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı görevine atandı. Görevi sırasında başlayan  Ergenekon soruşturmalarında ismi Ergenekon davasından tutuklananlarla anıldı ve medya yoluyla yıpratılmaya çalışıldı. Polis teşkilatında FETÖ yapılanmasına karşı duruşuyla tanınırdı.

4
İşaretli kişi Behçet Oktay

Özel Harekat Daire Başkanı Oktay, 25 Şubat 2009’da Ankara Dikmen’de ölü bulundu. Yapılan incelemede”intihar ettiği” kararına varıldı ve soruşturma kapatıldı.

8
Behçet Oktay’ın cenazesi

Ancak ailesi ve kamuoyu Behçet Oktay cinayetiyle ilgili bir çok şüpheyi gündeme getirdi. Behçet Oktay solaktı ama kurşun kafasının sağ tarafından girmişti. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan ilk inceleme bir buçuk saat gibi kısa sürede tamamlanmıştı. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, daha olayla ilgili raporlar hazırlanmadan önce, Behcet Oktay’ın “kara saplanan arabasına kızdığı için” intihar ettiğini söylemişti. Silah üzerinde parmak izi incelemesi yapılmadı, iki elinde de barut izi olması delil kabul edildi. Otopsi raporuna göre sekiz kaburga kemiği ölmeden önce kırılmıştı. Bunun gibi bir çok tuhaflık kafalarda bu ölümle ilgili çok fazla şüphe bırakmıştı.

1
Babası Behçet Oktay’ın mezarı başında

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından FETÖ’nün emniyet, ordu ve yargıdaki yapılanmalarının ortaya çıkması, geçmişte tartışmalı bir şekilde kapanan bazı soruşturma ve davaları da gündeme getirdi. Behçet Oktay cinayeti de bunlardan biri oldu.

7
Sevenleri Behçet Oktay cinayetinin aydınlatılması için yürüyor

Behçet Oktay’ın kız kardeşi Şule Oktay cinayetin faili olarak FETÖ’yü göstererek şu sözleri söyledi:

Ağabeyimi öldürmeden önce dinlemeye, teknik takibe almışlar. Bu talimatı veren kim? Ramazan Akyürek. Ağabeyimin ölümünde çok ciddi bir FETÖ parmağı var. Sonrasında soruşturmayı ve davayı kapatmalarından da bu belli oluyor. Ölümünü yeterince incelemediler. Ağabeyim, öldürülmeden bir hafta önce ‘Çok üzerime geliyorlar.’ diyordu. Ağabeyim, o dönemde FETÖ’nün çok ciddi şeylerini yakaladı. Fetullahçıların nerelere uzandığını kimsenin kestirmesi mümkün değil. Ergenekon’dan içeri atabilirlerdi ama bunları yapmadılar ve ağabeyimi öldürdüler. Yanına kadar gelebilen insanlar öldürdü. Ağabeyimin o dönem söylediği şeyler bu yöndeydi. Darbe girişiminin ardından FETÖ’nün yargı ve emniyetten temizlenmesiyle, davanın tekrar açılması için adımlar atacağız. Artık gerçek ortaya çıkmalı.

10
Behçet Oktay’ın kız kardeşi Şule Oktay

Ölümü “intihar” diye kayıtlara geçen Oktay’ın telefonları, ölümünden sadece 6 gün önce, 19 Şubat 2009’da “Abdurrahman Doğru” sahte ismi ve Hizbullah örgütü üyesi olduğu gerekçesi ile Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden alınan kararla dinlemeye alınmış. Dinleme talebini yapan kişi ise İstihbarat Dairesi eski Başkanı FETÖ’cü Ramazan Akyürek.

9
FETÖ’cü İstihbratçı Ramazan Akyürek

Oktay’ın ölümünün “cinayet” olduğu yönündeki şüpheler sebebiyle yürütülen soruşturmayı Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Yalçın kapatmıştı. Yalçın gerekçe olarak “Başka birinin kastının ve katılımının bulunmadığı ve olayın Oktay’ın kendi eylemi sonucu meydana geldiğini düşünüyorum” açıklamasını yapmıştı. Açılacak yeni davada bu savcının da FETÖ bağlantısı iddianamede yer alacak.

Şehit polis amirimizin ruhu şad olsun.

5

Kaynaklar:

Hürriyet – Behçet Oktay’ın ölümünde FETÖ şüphesi

Vatan – Behçet Oktay davasında şok

HaberTürk – Behçet Oktay’ın ölümünde FETÖ şüphesi

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin