Cinayetler

ASELSAN’daki Şüpheli Ölümler

Yaptığı çalışmalarla Türk Silahlı Kuvvetleri'ni güçlendirme hizmeti gören ASELSAN, 2006 yılından itibaren başlayan, kilit görevlerdeki mühendislerin şüpheli ölümleri ile de gündeme geldi. Hayatlarını kaybeden ASELSAN mühendislerinin aileleri, şüpheli ölümlerin arkasında FETÖ'nün olduğunu iddia etti.

ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1975 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana ASELSAN,  ileri teknolojiye dayalı olarak modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu haline gelmiştir. ASELSAN’ı stratejik anlamda önemli kılan özelliklerinden bir tanesi de TSK’yı güçlendirme hizmetleri geliştirmiş olmasıdır. Geçtiğimiz senelerde ASELSAN, bünyesinde çalışan mühendislerin şüpheli ölümleri ile de gündeme geldi. Kısa aralıklarla hayata veda eden mühendislerin aileleri, verdikleri demeçlerde ölümlerin arkasındaki FETÖ bağlantısına dikkat çekti.

Uzak mesafeli silâhlar, F16 ve millî tank çalışmaları yapan üç ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen, Halim Ünsel Ünal ve Evrim Yançeken’in birbirine yakın tarihli ölümleri Türkiye kamuoyunda uzun tartışmaları da beraberinde getirdi.

1

ODTÜ mezunu olan üç mühendisten Hüseyin Başbilen 7 Ağustos 2006’da hayatını kaybetti. Başbilen evden işine gitmek üzere çıktıktan sonra 3 gün boyunca kendinden haber alınamadı. Yapılan aramaların sonunca arabasında ölü bulundu.

3
Hüseyin Başbilen

17 Ocak 2007 tarihinde ise bir diğer ASELSAN mühendisi Halim Ünal başından tek kurşunla vurularak öldürülmüş bir halde bulundu.

4
Halim Ünal

Halim Ünal’ın ölümünden dokuz gün sonra ise Evrim Yançeken Batıkent’teki evinde intihar etti. ODTÜ mezunu olan ASELSAN görevlisi Yançeken (26), Alihisar Sitesi’nin 7. katında bulunan evinde, sabah saat 06.00 sıralarında pencereden atladı.

5
Evrim Yançeken

Burhaneddin Volkan ise, 2005’te ASELSAN’da çalışmaya başladı. 2 yıl Uçak Komuta Kontrol Merkezi bölümünde çalışan Volkan, 8 mühendis arasında en başarılı ikinci isimdi. Volkan’ın 7 Ekim 2007’de görev yaptığı Bando Okullar Komutanlığı’ndaki nöbetçi subay odasında Vzör marka silahla intihar ettiği açıklandı.

9

Ölümlerinden sonra verilen ifadelerde FETÖ ile ASELSAN mühendislerinin ölümü arasındaki iddialar, konu ile ilgili tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

ASELSAN’da Şüpheli Ölümler

ASELSAN çalışanlarının şüpheli ölümleri Başbilen, Ünal ve Yançeken ile sınırlı kalmadı. Sabah Gazetesi’ni 4 Şubat 2013 tarihli haberi bir başka ASELSAN mühendisi olan Hakan Öksüz’ün, Ankara’da geçirdiği bir trafik kazası neticesinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

8
Hakan Öksüz’ün hayatını kaybettiği kaza

Öksüz, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden dereceyle mezun olmuştu ve de 15 yıldan beri ASELSAN bünyesinde çalışıyordu. Önemli projelerde görev alan Öksüz, ölümünden bir yıl evvel eşini ve çocuğunu Kahramanmaraş’a göndermişti. Edinilen bilgilere göre Öksüz, takip edildiğini düşünüyordu. Kahramanmaraş’ta görüştüğü ailesine zaman zaman, “Bana zarar verecekler. Siz zarar görmeyin. Psikolojik baskı altındayım.” dediği söyleniyordu.

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden dereceyle mezun olan ve yaklaşık 15 yıldan bu yana da ASELSAN’da önemli projelerde görev alan Öksüz’ün eşi ve çocuğunu 1 yıl önce Kahramanmaraş’a göndermesi, kazanın suikast olabileceği yönündeki şüpheleri artırdı. Ailesi ve yakın çevresinden alınan bilgilere göre, mühendis Öksüz, takip edildiğini düşünüyordu. Zaman zaman geldiği memleketinde ailesine, “Bana zarar verecekler. Siz zarar görmeyin. Psikolojik baskı altındayım.” diyordu.

10
Hakan Öksüz ve oğlu

ASELSAN’daki Ölümlerde FETÖ İddiası

ASELSAN’daki şüpheli ölümlere dair bir yazı kaleme alan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat eski Daire Başkanı Bülent Orakoğlu’na göre, “ ‘Bağımsız Türkiye Konseptinde’ stratejik öneme sahip, yerli savunma sistemlerimizin dışa bağımlılıktan kurtarılması ve millileştirilmesi adına ”Türk Savunma Sanayii’nin ‘ son yıllarda yaptığı büyük atılımla, birçok alanda başarılı projeleri hayata geçirmeye devam etmesi, küresel emperyalist güçleri ve Türkiye’deki uzantılarını (FETÖ) rahatsız etmişti. Zira savunma sanayiinde yürütülen proje sayısının 260’a ulaşması, yüklenilen projelerin büyüklüğünün 24 milyar dolar civarında bulunması Türkiye’nin caydırıcı gücünü kat be kat arttırmasının açık işaretleriydi.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat eski Daire Başkanı Bülent Orakoğlu
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat eski Daire Başkanı Bülent Orakoğlu

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Aselsan, Havelsan, Tusaş, TÜBİTAK gibi kurumlarda, yerli savunma sanayii üretiminde ”Milli Tank, Gemi, Uçak, Helikopter İHA ve Uzun Menzilli Füze Savunma Sistemleri” projelerinde çalışan stratejik ve kozmik bilgilere sahip mühendis ve uzman personelin ve üst düzey yöneticilerin 2008- 2010 yılında FETÖ tarafından illegal olarak dinlemeye alınmaları, Aselsan mühendislerinin genelde intihar süsü verilmiş tuhaf ve şüpheli ölümlerini yeniden gündeme taşımıştı.

12

ASELSAN ve Tevhid Selâm Kumpası

ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümlerindeki bir başka soru işareti de, bu ölümlerin Tevhid Selâm kumpası dosyasına eklenmesi oldu. 2016 yılında Tevhid-i Selam kumpası üzerinde savcılar yeni bir soruşturma başlatmışlardı. ASELSAN cinayetleri de bu kapsamda ele alınmak istenmişti.

“Selâm-Tevhid” dosyası diye bilinen dosyada herhangi bir şiddet eylemi tespit edilememsi üzerine ASELSAN cinayetleri Selâm-Tevhid dosyasına dahil edilmeye çalışıldı ve böylece birtakım isimler ASELSAN ölümleri ile sorumlu tutulmak istendi.

Konu ile ilgili olarak Bülent Orakoğlu, aynı yazısında, “ASELSAN cinayetlerinin Anayasayı Koruma savcılarınca Tevhid-Selam dosyasına eklenmesi ile ciddi bir soruşturma yapılması halinde iki derin yapının sonunu getirebilecek önemli gelişmelere neden olabilir.” İfadesine yer verdi.

Ayrıca Akşam Gazetesi’nin haberine göre mühendislerin şüpheli ölümüne dair özel ekibin yaptığı araştırmada, geçmiş yıllarda söz konusu olayların Ergenekon soruşturmalarına dahil edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Dönemin FETÖ savcılarından Fikret Seçen’in, ölümleri Ergenekon’a bağlayarak FETÖ yapılanmasını gizlemeye çalıştığı belirtildi.

11
Savcı Fikret Seçen

FETÖ yapılanmasına mensup hakim ve savcıların, örgüt çıkarları adına ASELSAN ölümlerine dair soruşturmaların derinleştirilmediği iddia edildi.

ASELSAN çalışanlarının ölümleri ile FETÖ arasında bir bağlantı olduğuna dair farklı iddialar da hayatını kaybeden mühendislerin ailelerinden geldi.

Mühendis Burhaneddin Volkan’ın babası Mahmut Volkan, şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden oğlunun ölümüyle FETÖ’nün bağlantılı olabileceğini açıkladı. Mahmut Volkan şunları söyledi:

“Oğlum lise ve üniversite yıllarını onların yanında geçirdi, yurtlarında kaldı. Üniversiteden sonra iş hayatına başladı. Ancak örgüt oğlumun peşini bırakmadı. Onlardan kurtulmaya çalışıyorduk. Buna müsaade etmediler. Sürekli toplantı yaparak oğlumun beynini yıkmaya çalıştılar. Onların yanından her geldiğinde oğlumun elinde Fethullah Gülen’in kitapları oluyordu. Okuması için oğlumu zorluyorlardı. Geçen süre zarfında oğlum bu örgütle tartışma yaşadı. Bütün bağlarını kopardı. Bunun ardından bir ay geçmeden oğlumun ölüm haberini aldım. Bu kadar tesadüfün bir araya gelmesi mantıklı gelmiyor. Bu işin içinde FETÖ’nün olduğunu düşünüyoruz. Oğlum FETÖ kurbanı olabilir.”

Ayrıca 7 Ağustos 2006’da boğazı ve bileği kesilmiş olarak aracının içinde bulunan mühendis Hüseyin Başbilen’in babası Vehbi Başbilen de FETÖ’yü suçladı.

Kaynaklar

Vikipedi – ASELSAN

Sabah – ASELSAN Mühendisinin Ölümündeki Derin Şüphe

Yeni Şafak – ASELSAN Cinayetlerinde FETÖ’nün Rolü

Sabah – Paralel Yapının Aselsan Kurgusu

Akşam – FETÖ, ASELSAN’daki Ölümleri Örtbas Etmiş

Takvim – ASELSAN Ölümlerinde FETÖ Parmağı!

 

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin