Anasayfa » Çifte cinayette FETÖ izine rastlandı
FETÖ'de Bugün

Çifte cinayette FETÖ izine rastlandı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirmeye çalıştıkları gerekçesiyle 36 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, dönemin Kilis İstihbarat Şube Müdürü Gürsel Aktepe hakkında önemli bir suçlamaya yer verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Aktepe’nin 2005 yılında öldürülen eski Kilis Belediye Başkanı Ekrem Çetin ve oğlunun katil zanlısının yakalanmasını engellediği iddia edildi.

Buna göre Vakıf Ertürk adlı eski uzman jandarma 22 Aralık 2016’da savcılığa verdiği ifadesinde, 2000-2007 arasında Kilis İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yaptığını, Ekrem Çetin ve oğlu Cahit Çetin’in şehir merkezinde suikast sonucu öldürülmeleri olayını araştırmak üzere görevlendirildiğini ve polisle ortak çalışmaya başladığını anlattı.

Cinayet FETÖ tarafından karartıldı

O dönemde Gürsel Aktepe’nin Kilis Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olduğunu bildiren Ertürk, çalışmalar sonucunda Osman Aslan’ı cinayetin faili olarak tespit ettiklerini söyledi.

Ertürk, “Şahsı yakalamak için gittiğimizde, Aktepe’nin başında bulunduğu İstihbarat Şube elemanları tarafından emniyete ait beyaz renkli şahin marka aracın farları ile aydınlatılarak bulunduğumuz yer deşifre edildi. Böylece şahsın olay yerine gelmeyerek kaçması sağlandı.” dedi.

Cinayeti aydınlatmaya çalışınca soruşturma açıldı

Katil zanlısının kaçmasının ardından kendisine ve beraberindeki görev arkadaşlarına “cinayet için örgüt kurmak”,” cinayete iştirak”, “cinayete yardım etmek”, “cinayet zanlısını korumak” ve “çete üyesi olmak” gibi birçok suçtan soruşturma açıldığını anlatan Ertürk, beyanına şöyle devam etti:

“Bu olaylar üzerine karşımda bulunan yapıyı incelemeye ve araştırmaya başladım. Bu şekilde bana iftira atan Gürsel Aktepe, dönemin Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl isimli şahısları araştırmaya başladım. Haber elemanlarımdan edindiğim bilgiler doğrultusunda bu şahısların FETÖ mensubu olduklarını öğrendim. Bu araştırmalar sonucunda tespit ettiğim FETÖ mensuplarına yönelik rapor düzenledim. Raporu da 2006’da yeni Kilis İl Jandarma Komutanı olarak atanan Mürsel Şahin’e sundum. Daha sonra Şahin beni odasına çağırdı ve ‘Senin ne haddine devletin başsavcısını, şuyunu buyunu fişlemek. Senin gibi zihniyetler hep böyle. Şunu imha et, git.’ dedi. Raporu işleme koymadı.”

Ertürk, bu olayın ardından Şahin’in kendisine “mobbing” uyguladığını ileri sürdü.

Telefonları dinlendi, meslekten ihraç edildi

Sonradan öğrendiğine göre, 2006’da telefonlarının dinlenmeye başlandığını aktaran Ertürk, hakkında birçok asılsız suçlamayla dava açıldığını, tutuklandığını, tüm davalardan beraat ettiğini ancak suçlamalar nedeniyle 2009’da meslekten ihraç edildiğini anlattı.

Ertürk, şu beyanı verdi:

“Aktepe, dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Bingöl, komiser Taşkın ve Levent isimli komiser olmak üzere Kilis’te bulunan diğer FETÖ mensupları Ekrem Çetin’in öldürülmesini üzerime yıkmaya çalıştı. Bu olayın faili olan Orhan Aslan’ın da kaçmasına yardım ederek onu temize çıkarmaya çalıştılar. Orhan Aslan hâlen yakalanmamıştır. Cinayeti bizim üzerimize yıkmaya çalışmaları ve Orhan Aslan’ın kaçmasına yardım etmeleri nedeniyle Aktepe, Bingöl, Taşkın ve Levent isimli komiserin de bu cinayette parmağının olduğunu düşünüyorum.”

Cinayeti karartanlar darbe destekçisi çıktı

Çoğunluğu eski istihbaratçı 36 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, Mayıs 2015’ten itibaren hakkında arama kaydı bulunan Aktepe’nin, darbe girişimi gecesi, İstihbarat Daire Başkanlığının yakınlarındaki bir otomobilde, şüphelilerden Lokman Kırcılı ve Zeki Taşkın ile aynı otomobilde yakalandığı belirtiliyor.

İddianamede, Aktepe’nin tabletinde Eagle, KakaoTalk ve ByLock gibi programların daha önce kurulduğunun belirlendiği, darbe girişimi gecesi 23.09’da “General Mehmet Partigöç tel 530 662…” şeklinde mesaj geldiğine ilişkin kayıt bulunduğu kaydediliyor.

Aktepe ve beraberindekilerin, darbeye destek vermek amacıyla 15 Temmuz 2016 gecesi İstihbarat Dairesi Başkanlığına yönlendirildikleri ifade edilen iddianamede, Aktepe’nin “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler