Anasayfa » Cezayir’deki ataşeler darbeyi kutlamış
FETÖ'de Bugün

Cezayir’deki ataşeler darbeyi kutlamış

15 Temmuz gecesi Cezayir’de görevli ataşeler Osman Uslu ve Mustafa Furan’ın, ilgili makamlara sunulmak üzere “TSK’nın yönetime el koyduğunu” bildiren yazı hazırladıkları ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında görevli Savcı Mustafa Gökçe, Cezayir Ataşesi Başçavuş Osman Uslu hakkındaki soruşturmayı tamamladı. 7 Ağustos 2013’te Cezayir Askerî İdari Ataşeliği görevine başladığı belirtilen Uslu’nun, bu görevinin darbe girişiminden sonra 7 Ağustos 2016’da rutin olarak sonlandığı ifade edildi.

İddianamede, Uslu’nun İzmir’de “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hakkında dava açılan Deniz Yarbay Mustafa Furan ile birlikte darbe girişimi gecesi Cezayir makamlarına sunulmak üzere TSK’nın yönetime el koyduğunu içeren bir Fransızca metin hazırladığı ortaya çıktı.

Darbeyi bildirmekten onur duymuşlar

Uslu ve Furan’ın söz konusu metni Cezayir Askerî Ataşeliğinde görevli Zohour N. ismindeki sözleşmeli memura hazırlattıkları aktarıldı. Cezayir Millî Savunma Bakanlığı ile Cezayir Dış İlişkiler ve İş Birliği Başkanlığına hitaben yazılan ve soruşturma kapsamında el konulan yazıda “Türkiye Büyükelçiliği nezdinde Cezayir Askerî Ataşeliği, Millî Savunma Bakanlığı Dış İlişkiler ve İş Birliği Başkanlığına en derin saygılarımı sunar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu gece itibariyle kontrolü ele geçirdiğini bildirmekten onur duyar.” ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

Vatan haini olmamak için yazmış

İddianamede, darbeci Uslu’nun ifadesine de yer verildi. Uslu ifadesinde, söz konusu metni yazmasalardı ve darbe başarılı olsaydı kendilerinin vatan haini olacağını, bu yüzden bulundukları ülkedeki muhataplarına bu mesajı yazdıklarını ve darbe girişiminin seyrini bekledikleri kılıfını uydurdu. Yazıyı, Cezayir makamlarına göndermediklerini öne süren Uslu, resmi kanaldan kendilerine herhangi bir emrin gelmemesi üzerine sildiklerini iddia etti. Dosyanın geri dönüşüm kutusunda bulunduğu kaydedilen iddianamede, Uslu’nun 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hakkında FETÖ soruşturması kapsamında işlem yapılan kişilerle telefon irtibatının ve para trafiğinin olduğu da tespit edildi.

Kaynak: Türkiye

Kategoriler