Anasayfa » Büyükada’da yeni bir ‘Gezi kalkışması’ planlamışlar
FETÖ'de Bugün

Büyükada’da yeni bir ‘Gezi kalkışması’ planlamışlar

Büyükada’da gizli toplantı yaparken yakalanan ve FETÖ ile irtibatlı olduğu ortaya çıkan ajanların, “Gezi” benzeri yeni bir kalkışma planladığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Büyükada’da yapılan toplantıya ilişkin, aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 8’i tutuklu 11 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, şüphelilerin çoğunun terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda, yakın geçmişte Gezi Parkı eylemleri benzeri toplumsal kaosa dönüşecek hareketlenmeler yaratmak amacıyla toplantı düzenledikleri belirtildi.

İddianamede, İstanbul’un Adalar ilçesinde insan hakları alanında faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşu mensubu kişilerce yapılan gizli toplantı hakkında detaylı bilgilere yer verildi.

FETÖ, PKK ve DHKP-C irtibatları

Şüphelilerin, silahlı terör örgütleriyle (PKK/KCK, DHKP/C ve FETÖ) iltisakı ve irtibatına da yer verilen iddianamede, sosyal medyadaki paylaşımlara da vurgu yapıldı.

Şüpheli İdil Eser’in, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörlüğü görevini yürüttüğü anlatılan iddianamede, üst ve oteldeki eşya aramalarında ele geçirilen materyallerde silahlı terör örgütü DHKP/C üyesi olmak suçundan tutuklu Semih Özakça ve Nuriye Gülmen ile ilgili belgelerin olduğu, Murat Dicle isimli bir şahsın AF örgütünde çalıştığı değerlendirilen Fırat Doğan isimli şahsa “Kendisinin Irak’ta uzun zamandır PKK üyesi gerilla doktoru olduğunu ve AF örgütüne üye olmak istediğini, bunun kendileri için sorun olup olmayacağını sorduğu” şeklinde yazışmaların bulunduğu ifade edildi.

İddianamede, şüpheli Tamer Kılıç’ın ise kız kardeşi Ömür Kamış’ın eşi Mehmet Kamış’ın kapatılan Zaman gazetesinde Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı olarak görev yaptığı, FETÖ üyesi olduğu ve hali hazırda firari konumda bulunduğu, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı, Kılıç’ın ayrıca İdil Eser ve Günal Kurşun ile irtibatının bulunduğu anlatıldı.

Şüpheli Nalan Ekrem’in Yurttaşlık Derneği bünyesinde proje danışmanı olarak görev yaptığı belirtilen iddianamede, FETÖye yönelik operasyonlarda tutuklanan Bedriye İştar Tarhanlı isimli bir şahıs ile görüşme kaydının bulunduğu ve üzerinde yapılan aramalarda Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Komisyonu’nu sunduğu “Gizli” ibareli belgenin bulunduğu vurgulandı.

“Adalet Yürüyüşü’nün Gezi Parkı eylemlerine evrilmesi amaçlandı”

İddianamede, söz konusu dokümanlardan ülkedeki mevcut siyasi ortamın, terör örgütlerinin başrol oynadığı, sivil toplum örgütleri görünümü altında organize edilen Gezi Parkı olayları benzeri ayaklanma olaylarına ne şekilde evrileceğinin tartışıldığı belirtilerek “Bu amaçla faaliyetlerde bulunan şüphelilerin yakalanması sırasında, düzenleyicilerin verdiği ‘Adalet’ ismiyle gerçekleşmekte olan yürüyüşün, Gezi Parkı olayları benzeri şiddet içeren ve toplumda kaos oluşturacak olaylara dönüştürülmesinin amaçlandığı tespit edilmiştir” denildi.

Kaynak: AA

Kategoriler