Anasayfa » Bülent Arınç’ın damadı hakkında ‘FETÖ’den beraat’ kararı onandı
FETÖ'de Bugün

Bülent Arınç’ın damadı hakkında ‘FETÖ’den beraat’ kararı onandı

bulent-arincin-damadi-kim
Bülent Arınç'ın damadı

İstinaf tarafından karar hukuka uygun bulundu

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın damadı olan Dr. Ekrem Yeter, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) gerçekleştirdiği 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edildi. Yeter hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dava açıldı. Sanık Yeter, yargılama süreci boyunca yaptığı savunmalarda suçlamaları reddederek, 17-25 Aralık süreci öncesi dini duygularla bu yapıyla irtibatı bulunduğunu, ancak o tarihten sonra milletin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer aldığını belirtti. 17 Ekim 2019 tarihinde, sanık Yeter’in delil yetersizliğinden beraatına karar verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sanık Yeter’in cezalandırılması talebiyle, sanık avukatı Selçuk Nuray da delil yetersizliğinden değil, müvekkilinin tüm suçlamalardan suçsuz bulunması yönüyle beraat kararını istinaf etti. Yeter’e, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan yargılandığı davada verilen beraat kararı, Ankara Bölge Adliyesi (İstinaf) tarafından hukuka uygun bulundu.

bulent-arincin-damadi-kimdir
Ekrem Yeter

Bülent Arınç’ın damadı suçlamaları inkâr etmişti

Ekrem Yeter‘in, FETÖ’nün en üst düzey 5 yöneticisi ile 766 kez görüştüğüne dair HTS kayıtları bulunuyor. Ayrıca, örgüt tarafından kurulan bir derneğin yöneticiliğini yapan Yeter’in, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in talimatıyla Bank Asya’da hesap artırımı yaptığı tespit edilmişti. FETÖ’nün örgüt içi yaptığı ev toplantılarına da katıldığı belirlenen Yeter hakkında, örgüt ile ilişkisini kanıtlayan mahkeme huzurunda verilen tanık ifadeleri bulunuyor. Bu beyanlarda; yer, zaman ve konum bilgisi dahi verilerek Yeter’in örgüt ile ilişkisi gözler önüne serilmişti.

Yeter ise, FETÖ’nün darbe girişimine karşı sosyal medya üzerinden çeşitli paylaşımlar yaptığını söyleyerek kendisini şu sözlerle savunmuştu:

“Benim bu yapıyla hiçbir şekilde ilişkim olmamıştır. Dosyaya sunduğum sosyal medya paylaşımları da bunu kanıtlamaktadır. Vatanını, milletini ve bayrağını seven biriyim, beraatımı talep ediyorum.”

Dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22’nci Ceza Dairesi:

“Yapılan yargılamaya, dosya ve duruşma tutanakları içeriğine, tartışılan delillere, mahkemenin kovuşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak açıklanan gerekçeye göre, verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığından, Cumhuriyet Savcısı ve sanık avukatının istinaf talepleri yerinde görülmemiştir.” şeklinde açıklama yaparak kararı hukuka uygun buldu.

Ayrıca, Ceza Dairesi kararın Yargıtay yönünden temyiz yolunun da açık bulunduğunu kaydetti.

Şehit yakınının konuya ilişkin yorumu

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener, 29 Kasım tarihli köşe yazısında Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter‘in beraat kararının onanmasını ele aldı. Hakkında bu kadar delil bulunmasına rağmen istinaf mahkemesinin bir üye hâkimin itirazına rağmen iki hâkimin oyu ile beraat kararını onadığını belirten Şener, avukat olduğunu belirttiği bir şehit yakının kendisini arayarak şu sözleri söylediğini yazdı:

“Nedim Bey, beraat kararına ve yeni delillere rağmen beraat kararı hakkındaki onama kararının gerekçesine, ‘Bülent Arınç’ın damadı olduğu için beraatine’ diye yazmayı unutmuşlar.”

Bunun üzerine Şener, ne diyeceğini bilemediğini belirterek kararı kendisi onamış gibi utandığını ifade etti.

Kategoriler