Anasayfa » Bosna Hersek FETÖ’yü tehdit olarak görüyor
FETÖ'de Bugün

Bosna Hersek FETÖ’yü tehdit olarak görüyor

bosna-hersek-para-birimi
Bosna Hersek FETÖ

Bosna Hersek Federasyon Başbakanı Fadil Novalic, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) hakkında konuştu. Novalic, terör örgütünü ülkeye tehdit olarak gördüklerini söyledi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, FETÖ ile ilgili görüşlerini aktaran Novalic, terör örgütü için “Oluşturdukları paralel yapılanmalar ile tehlike oluşturuyorlar.” ifadelerini kullandı. FETÖ’nün Bosna Hersek’teki yapılanması geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme gelmişti. Örgütün Bosna Hersek’teki okullarının uzun süredir borç batağında olduğu biliniyordu. Geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek Federasyonu Vergi Dairesi tarafından yayınlanan bir liste, FETÖ okullarının borç içinde yüzdüğünü tekrar gözler önüne sermişti. Novalic, ülkedeki FETÖ bağlantılı okulların borçları hakkında da konuştu.

“Paralel yapı, paralel para akışı”

Bosna Hersek Federasyon Başbakanı Fadil Novalic, AA Saraybosna Ofisini ziyareti sırasında, FETÖ‘nün birçok açıdan tehlikeli bir terör örgütü olduğunu ifade etti.

bosna-hersek-para-birimi
Fadil Novalic

Novalic,

“Benim için devletin kanunlarının önemi yok, içinde bulunduğum yapının önemi var’ anlayışıyla yaşayan insanların içimizde oluşundan memnun değiliz. Paralel yapı, paralel para akışı ve bunun getirdiği tüm olumsuz durumlar anlamına geliyor. Bunu Amerika da dahil, kimse istemez.” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek içindeki örgüt okulları borç içinde

FETÖ’nün Bosna Hersek’teki okullarının ise borç batağında olduğu biliniyor. Bosna Hersek Federasyonu Vergi Dairesi tarafından 2021 yılı sonunda yayınlanan vergi, katkı, harç ve diğer harçlara dayalı borcu bulunanlar listesinde, FETÖ’nün ülkedeki okullarının rezalet durumu ortaya çıkmıştı. Bosna Hersek Federasyonu Vergi Dairesinin açıklamasına göre, örgüt ile iltisaklı kurumların toplam borcu 675 bin avroyu aşıyor. Federasyon Başbakanı Fadil Novalic, borçlular listesinde yer alan FETÖ bağlantılı okul ve şirketleri değerlendirdi. Novalic, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yapılara ait hesaplar ya bloke edilmiştir ya da edilmek üzeredir.” 

Novalic, FETÖ’nün önceden elde ettiği paraların bir şekilde sisteme atıldığını, artık kazanılan ve elde edilen paraları sisteme atmadıkları için takip altında olmadığını, bu durumun kabul edilemez olduğunu ve bu paranın “kara para” vasfını taşıdığını söyledi. Bosna Hersek’te yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ait geçerli belgelere sahip kişilerin statülerinin, devlet kurumları tarafından incelendiğini anımsatan Novalic, 15 Temmuz’a dair de konuştu. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin yaşandığı sırada Türkiye’de bulunduğunu söyleyen Novalic, neler yaşandığını yakından bildiğini ifade etti.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

 

Kategoriler