Anasayfa » BND şefinin FETÖ takiyesi
FETÖ'de Bugün

BND şefinin FETÖ takiyesi

Alman İstihbarat Servisi’nin (BND) Başkanı Bruno Kahl’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Gülen hareketinin olduğuna dair ikna edilemedikleri yönündeki skandal sözlerinin altından FETÖ ile yaptıkları iş birliği çıktı. FETÖ ve BND’nin önde gelen isimleri, Türkiye’nin Suriye’deki faaliyetlerinden, derin devlete, 17 Aralık darbe girişiminden Türkiye’deki seçimlere ve sonrasında yaşanacak gelişmelere kadar birçok operasyonda birlikte hareket etti. Deniz Feneri davası, Gezi olayları ve Cerattepe provokasyonu da BND ve FETÖ’nün Türkiye’ye karşı planladığı diğer eylemler arasında. Alman istihbaratçılar, 17 Aralık sonrası FETÖ’nün Türkiye’deki yasa dışı dinlemelerine de yardım etti. Almanya, 15 Temmuz darbe girişimine karışan devlet sırlarına sahip vatan haini asker, savcı ve polislere de kucak açtı.

Sözde eğitim kurumuymuş

Almanya’daki ‘derin devlet’in yayın organı olarak bilinen Der Spiegel’e konuşan Alman İstihbarat Servisi Başkanı Bruno Kahl, FETÖ’ye ve 15 Temmuz darbe girişimine dair skandal açıklamalarda bulundu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın 15 temmuz’da vatan hainleriyle birlikte hareket etmemesi üzerine derdest edildiğinin bilinmesine rağmen ‘darbenin arkasında Gülen’in olduğuna dair bir kanıt olmadığını’ ileri süren Kahl, bununla da yetinmeyip FETÖ’nün terörist bir örgüt olarak kabul edilemeyeceğini ve ‘dini ve seküler eğitim için çalışan sivil bir cemaat’ olduğunu iddia etti.

İddianamede yer aldı

Kahl’ın bu çıkışının şifreleri, kısa süre önce hazırlanan ‘darbe çatı iddianamesi’nde ve FETÖ-BND işbirliğinde gizli. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, FETÖ’nün Alman istihbaratı ile bağlantılarını da ortaya çıkardı. İddianamede, FETÖ ve BND işbirliğinin birine de yer verildi. FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinden biriyken yurt dışında ölen, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı eski Başkanı Cemal Uşşak ile BND’nin İstanbul’daki temsilcisi Edward Ehrenheim ve yardımcısı Jörg Birkenbeul’ün 15 Ocak 2014’te bir restoranda yaptığı gizli görüşmeye iddianamede dikkat çekildi. İddianamede, “Bu irtibat, FETÖ’nün yabancı istihbarat servisleriyle ilişkisini ve kimlere hizmet ettiğini ispatlamaktadır.” denildi.

“Niye MİT’i konuştunuz?”

BND Başkanı Kahl, FETÖ’yü eğitim kurumu olarak gördüğünü söylese de BND’nin temsilcilerinin örgüt yöneticileri ile eğitim dışında her konuyu görüşmesi dikkat çekiyor. İddianamede, FETÖ ve BND işbirliği şu cümlelerle yer aldı: “Bu görüşmede Cemal Uşşak, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumuna ilişkin Alman ajanlara açıklamalarda bulundu. Alman istihbaratçı Edward Ehrenheim, Uşşak’a 17-25 Aralık operasyonunu, Türkiye’den Suriye’ye giden yardımı MİT’in mi yoksa Emniyet’in mi organize ettiğini ve seçimler sonrasında Türkiye’de nelerin yaşanacağını sordu.

Devlet sırlarını paylaştılar

Alman istihbaratçılar ile FETÖ’cüler arasındaki konuşmalarda, 17-25 Aralık’ın ardından Türkiye’deki seçimler ve sonrasında neler yaşanacağına dair görüşme, iş birliğinin belki de en kritik noktalarından biri olarak dikkati çekti. BND ajanlarının FETÖ’nün kanunsuz dinlemelerine yardım ettiği ve böylece Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği ortaya çıktı. 17 Aralık darbe girişiminden sonraki seçimden kastedilen 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde, bu yasa dışı dinleme ve montaj kasetleri, FETÖ ve muhalefetin ana seçim malzemesi oldu.

“Demek ki 15 Temmuz’un arkasında BND var”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, BND’nin Başkanı Bruno Kahl’in açıklamalarına tepki göstererek, darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğunu Türkiye’deki herkesin çok iyi bildiğini söyledi. Işık, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na sorsalardı, ‘Evet, bu darbenin arkasında FETÖ var’ derdi. Hatta yanlarında Can Dündar var, ona sorsalardı çok rahatlıkla ‘Evet, bu işin arkasında FETÖ var’ diye söylerdi.” diye konuştu. Bakan Işık, “Alman istihbaratının başındaki kişi, ‘Biz burada FETÖ’yü göremedik’ diyor. Acaba iş birliği mi yaptınız, siz bu işin neresindesiniz?” ifadelerini kullandı.

Adil Öksüz’ün firarı

Akıncı Üssü’nde yakalanıp serbest bırakıldıktan sonra kaçan Adil Öksüz’ü İstanbul’da karşılayan ismin 15 yıldır örgütün Alman vatandaşı olan ve BND ile bağlantısı bulunan Ali Kaya olduğu ortaya çıkmıştı.

Örgütün yeni üssü

Almanya, FETÖ’nün şu anda neredeyse üssü konumunda. Ülkede 50 özel okulu ve en az 300 Işık Evi bulunan örgütün Alman siyasetçilerle işbirliği içinde olduğu, FETÖ’nün Türkiye’de kapatılan yayın organlarının World Media Grup AG adı altında Almanya’da yayın yaptığı biliniyor.

Kaynak: Star

Kategoriler