Anasayfa » Birlik komutanlarının “TSK’nın yönetime el koyduğunu duymadık” savunması çürütüldü
FETÖ'de Bugün

Birlik komutanlarının “TSK’nın yönetime el koyduğunu duymadık” savunması çürütüldü

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin Ankara’daki dördüncü iddianame tamamlandı.

İddianamede, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünce ülke çapında anayasal düzene karşı gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbeye teşebbüs faaliyetlerinin parçası olarak dönemin 58. Topçu Tugayı Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün’e ve dolayısıyla 58. Topçu Tugayında ona bağlı örgüt üyelerine Ankara’daki 10 ayrı kavşağın trafiğe kapatılması ve Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile TÜRKSAT’ın ele geçirilmesi görevi verildiği kaydedildi.

“Aynı cümlede geçen açıklamayı duymamaları imkansız”

Şüpheli Tuğgeneral Aygün’ün darbe girişimi gecesi 21.33’te Tugay Harekat Merkezinde yaptığı toplantıda “TSK yönetime el koydu, sıkıyönetim ilan edildi.” dedi. Ancak iddianamede, toplantıya katılan şüpheli birlik komutanlarının “Sıkıyönetim ilan edildi.” şeklindeki açıklamayı duyduklarını beyan ederken “TSK’nın yönetime el koyduğuna” ilişkin açıklamayı duymadıklarını iddia etmelerine şu ifadelerle yer verildi:

“Aynı cümle içerisinde geçen bu açıklamayı duymamalarının imkansız olduğu ve şüphelilerin böyle önemli ve hayati bir bilgiyi birbirleriyle ve birlik personelleri ile paylaştıkları şüpheli Murat Aygün, Selçuk Serhat Pesek ve diğer birçok birlik komutanı ve birliğe dahil personelin savunmalarından anlaşılmıştır. Kaldı ki toplantıya katılan ve sözde görev verilen şüphelilerin rütbe ve eğitim durumları dikkate alındığında, Anayasa ve yasalarca sıkıyönetim ilanının hangi usul ve şartlara tabi olduğunu, TSK’nın yönergeleri gereği silah, teçhizat ve mühimmat alan birliklerin kışla dışına çıkmasının usul ve esasları gibi hususları bilebilecek durumda bulundukları aşikardır. Ülkemizde uzun yıllardır yaşanan terör saldırıları nedeniyle füze birliği olarak yapılandırılmış bir özel tugaya terör saldırıları dolayısıyla Ankara’da görev verilmesinin ilk bakışta hayatın olağan akışına ve günlük hayat tecrübelerine aykırı bulunduğu ve şüphelilerce bu hususların doğruluğunun basit bir araştırmaya bile gerek duyulmadan teyit edilebileceği kanaatine varılmıştır.”

Kaynak: AA

Kategoriler