Anasayfa » Belçikalı profesörden ülkesine FETÖ uyarısı
FETÖ'de Bugün

Belçikalı profesörden ülkesine FETÖ uyarısı

Belçika’daki Gent Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dries Lesage, Flaman bölge hükûmetinin, FETÖ’ye bağlı okullara her yıl milyonlarca avro destek verdiğini belirtti.

Başkent Brüksel’de bir otelde düzenlediği basın toplantısında FETÖ 15 Temmuz’da ağır bir insan hakları ihlalinde bulunduğunu vurgulayan Lesage, “Avrupa medyası 250’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği ve 2000’den fazla kişinin yaralandığı 15 Temmuz gecesinde yaşanan fotoğraflara çok az yer verdi.” dedi.

Batı hükûmetlerinin darbe girişiminde FETÖ’nun rol oynamadığı yönündeki iddialarına da değinen Lesage, “Gülen örgütü darbe girişiminde çok ciddi bir rol oynamıştır. Gülenci sivillerin darbe gecesi Genelkurmay Başkanlığında olduğu görüntüler bunu ispatlar niteliktedir.” diye konuştu.

FETÖ’nün karanlık yüzüne dikkat çekti

Lesage, Batı ve Belçika yönetimlerinin FETÖ ile ilgili hiçbir zaman eleştirel bir açıklama yapmadığını anımsatarak “Yakın zamana kadar Belçikalı yetkililer Gülencilerle beraber oturup, etkinliklerine katılıyordu. Hatta Belçika hükûmeti Gülencileri terörist örgüt olarak tanıyan Diyanet’in Bringen kentindeki camisinin tanınırlığını kaldırdı. Gülencilerin karanlık yüzüne dair maalesef medyamızda henüz ciddi bir makale yayımlanmadı.” ifadelerini kullandı.

Belçika’daki FETÖ okullarına işaret etti

FETÖ okullarının Flaman bölgesinde hiçbir sorunla karşılanmadan faaliyetlerini “sorunsuz” biçimde devam ettirdiğine işaret eden Lesage, “Flaman hükûmeti, Gülenci okullara hiçbir tartışma ve sorgulama olmadan yılda milyonlarca avro destek veriyor.” dedi.

Kaynak: AA

Kategoriler