Anasayfa » Bekir Boydak tahliye edildi
FETÖ'de Bugün

Bekir Boydak tahliye edildi

Kayseri’de FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında Boydak kardeşlerin de yer aldığı 68 sanığın yargılandığı davada ara karar açıklandı. Mahkeme, tutuklu sanıklardan Bekir Boydak’ın tahliyesine, tutuksuz 6 sanığın ise tutuklanmasına karar vererek duruşmayı şubat ayına erteledi.

Cumhuriyet Savcısı, hakkında yakalama kararı bulunan sanıkların yakalama kararlarının beklenilmesine, eksikliklerin giderilmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Savcılık mütalaasına, sanıklar ve avukatları gün boyu cevap verdi.

Sanık talepleri ve savcılık mütalaası için müzekkere yapan ve verilen aradan sonra mahkeme heyeti, kararını açıklamak üzere duruşma salonuna girdi.

Mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucu verdiği 8 maddelik ara kararda, sanıklar Hacı Boydak, Memduh Boydak, Şükrü Boydak, Mehmet Filiz, Halit Gazezoğlu, Necmi Somtaş, Mehmet Fındık, Mustafa Ahi, Hacı Osman Büyükata, Hamdi Kınaş, Abdurrahman Haskaraman, Metin Çiftçi, Mehmet Albayrak, Nurullah İlgün, Ahmet Türkmen’in, henüz delillerin toplanmamış olması, kuvvetli suç şüphesi nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına, tutuklu sanık Bekir Boydak’ın ise tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, tutuksuz sanıklardan Birol Ç., Mahmut G., Bünyamin A., Metin G., Adem Ç. ve Şaban Ç. hakkında ByLock kullandıkları gerekçesiyle yakalama çıkarılmasına, tutuklu tüm sanıkların banka ve kişisel mal varlıklarına el konulmasına karar verdi.

Ayrıca mahkeme heyeti, “Boydak”ların diğer 5 şirketine de hisse büyüklükleri nedeniyle kayyum atanmasına, olaylara göre de bazı sanıkların dosyalarının tefrik edilerek bu dosyadan ayrılmasına karar vererek duruşmayı 6 Şubat 2018’e erteledi.

Kaynak: İHA

Kategoriler