Anasayfa » Baykal’a ait görüntüleri yayımlayan gazeteci ByLock kullanıcısı çıktı
FETÖ'de Bugün

Baykal’a ait görüntüleri yayımlayan gazeteci ByLock kullanıcısı çıktı

Deniz Baykal’a ait görüntüleri yayımlayan Yener Dönmez’in, FETÖ’nün haberleşme programı ByLock’a 98 kez girdiği tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 171 şüpheli hakkında 8 ayrı suçtan hazırlanan iddianamede, şüphelilerin örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanımına ilşkin bilgiler de yer aldı.

İddianamede, Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntüleri haber sitesinden yayımlayan Yener Dönmez’in ByLock’u aktif şekilde kullandığı belirtildi.

98 kez ByLock’a girdi

Dönmez’in, 11 Ağustos 2014 tarihinden itibaren ByLock kullandığı ve “mithatsari”, kullanıcı adıyla 98 kez ByLock programına giriş yaptğı kaydedildi. Bu program üzerinden Dönmez’in 155 mesaj aldığı, 250 mesaj gönderdiği, 52 e-posta hareketinin bulunduğu, gelen arama sayısının 3, giden arama sayısının da 7 olduğu belirlendi.

Ayrıca ByLock kullanıcıları Ayşegül Yurt, Cevheri Güven, Refik Palanga, Mustafa Sağlam ile ortak grup üzerinden irtibat kuran Dönmez’in, FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinden firari sanık Hamdullah Bayram Öztürk ile 2010’da 5 kez telefon görüşmesi yaptığı bilgisi yer aldı.

Kod adı Soner

Dönmez’i ByLock’ta ekleyenlerin, “soner”, “sonerr” ve “soner bey” gibi farklı isimlerle kaydettikleri belirtilen iddianamede, Dönmez’in örgüt içinde “Soner” kod ismini kullandığı ifade edildi.

İddianamede, Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli şüpheliler Kaan Özyiğit, Özgür Türker, Mustafa Koparan, Selim Yasdıbaş ve Rüstem Atik’in usulsüz bir şekilde elde ettikleri özel görüntüleri FETÖ’nün amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere şüpheli Cevheri Güven’e ulaştırdıkları belirtildi.

Görüntüleri Cevheri Güven gönderdi

Güven’in de görüntüleri yayımlaması için birçok haber portalına ulaştırdığı ancak haber siteleri görüntüleri yayımlamayı reddettiği, bunun üzerine Dönmez’in yazarlık yaptığı habervaktim.com isimli sitesinin ihbar hattına söz konusu görüntüleri gönderdiği ve görüntülerin Dönmez’in katkılarıyla yayımlandığı vurgulandı.

Kaynak: AA

Kategoriler