Anasayfa » Başsavcılığın yayımladığı belge ABD Büyükelçiliğini yalanladı
FETÖ'de Bugün

Başsavcılığın yayımladığı belge ABD Büyükelçiliğini yalanladı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yayımladığı belge, MİT tırlarını durduran FETÖ imamları hakkında “Bilgi talep edilmedi.” açıklaması yapan ABD’yi yalanladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te MİT tırlarının durdurulması olayını organize ettikleri belirtilen FETÖ’nün “sivil imamı” 11 kişi ile bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 55 şüpheli hakkında hazırlanan ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen yeni iddianameyle ilgili açıklama yaptı.

Adana’nın Ceyhan ilçesinde 19 Ocak 2014’te MİT tırlarının durdurulmaya çalışıldığını ve karşı çıkan görevliler sayesinde bu eylemin başarısızlığa uğratıldığını söyleyen Fidan, şöyle devam etti:

“FETÖ yöneticisi Bayram Andaç, 20 Ocak 2014’te saat 11.02’de ABD Büyükelçiliği ile irtibata geçiyor ve 48 saniyelik bir görüşme gerçekleştiriyor. Saat 15.21’de ABD Büyükelçiliği ile 46 saniye, saat 15.22’de ABD İstanbul Başkonsolosluğu ile 36 saniye görüşme yapıyor. 24 Ocak 2014’te saat 09.04’de ABD Büyükelçiliği ile tekrar 102 saniye görüşüyor ve 21 Şubat 2014’te de saat 16.21’de ABD Büyükelçiliği ile 101 saniye görüşmesi tespit ediliyor. FETÖ’den tutuklu olan dönemin Ankara Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Albay Erdal Turna’nın imamı olan, MİT personelinin telefonlarını dinleyen ve tırların durdurulmasıyla ilgili faaliyeti Ankara’da başlatan şüpheli Muharrem Gözüküçük de ilk olarak 6 Mart 2014’te ABD Büyükelçiliği ile saat 11.51’de 33 saniye, saat 14.48’de de 155 saniyelik görüşme gerçekleştiriyor.”

Geçen hafta içinde ABD Büyükelçiliğine bir yazı gönderdiğini aktaran Fidan, “Belirtilen tarihlerde hangi gerekçelerle Büyükelçilik ve Başkonsolosluğun arandığı, hangi nedenlerle görüşme yapıldığını sordum. Görüşme içeriğinin bildirilmesini istedim. Cevabını bekliyorum.” diye konuştu.

ABD Büyükelçiliği ‘bilgi talebinde bulunulmadı’ dedi

ABD Büyükelçiliği, MİT tırları iddianamesi hakkında yaptığı açıklamada, “MİT TIR’larının durdurulması sırasında, ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğunun Fetullah Gülen’e yakın kişiler tarafından telefonla arandığına dair basında çıkan haberleri takip etmekteyiz. Basında yer alan haberlerin aksine bu hususla ilgili olarak Büyükelçilik ve Başkonsolosluktan herhangi bir bilgi talebinde bulunulmamış ya da savcı tarafından bu temsilciliklerimizle iletişime geçilmemiştir.” ifadelerine yer verdi.

Başsavcılık belgeyi paylaşarak ABD’yi yalanladı

ABD Büyükelçiliğinin açıklamasına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından jet yanıt geldi. Başsavcılık, ABD Ankara Büyükelçiliğine gönderilen evrakların saat 15:26’da teslim alındığına dair APS kaydını paylaştı.

Kaynak: AA

Kategoriler