Anasayfa » Bartın’daki FETÖ operasyonu hakkında yeni gelişme
FETÖ'de Bugün

Bartın’daki FETÖ operasyonu hakkında yeni gelişme

bartindaki-feto-davalari-bartindaki-feto-davasi
Bartın'daki FETÖ operasyonu

FETÖ‘nün yeniden yapılanmasına yönelik Bartın merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyon hakkında yeni detaylara ulaşıldı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 7 Haziran’da başlatılan operasyonlar İstanbul, Karabük ve Isparta’da gerçekleştirilmişti. Eş zamanlı olarak 50 farklı adrese baskın yapılmış, bu baskınlarda 37 kişi kıskıvrak yakalanarak gözaltına alınmıştı. Operasyonun adını duyurmasındaki en önemli gelişme ise örgüte ait bir deponun bulunmasıydı. Emniyet güçleri tarafından incelenen depoda, 20 tona yakın gıda ve temizlik malzemesi ele geçirilmişti. Bu malzemelerin KHK ile ihraç edilen veya cezaevinden çıkmış örgüt mensuplarına ve ailelerine yardım için temin edildiği belirtilmişti. FETÖ’nün, yardım yaptığı kişilere, sosyal medyada propaganda yaptırdığı ortaya çıktı.  

bartindaki-feto-davalari-bartindaki-feto-davasi
Bartın’daki FETÖ operasyonu

Bartın’daki FETÖ operasyonunda örgütün deposu bulunmuştu

Yurtdışından ve eski Kaynak yöneticilerinden gelen paralarla marketlerin sanal uygulamalarından sipariş ettikleri ürünleri depoladıkları belirtildi. KOM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan açıklamaya göre, örgütün bu yardımları yapmasının sebepleri arasında “örgütün dinamik ve canlı yapısını yeniden tesis etmek, örgüt üyeleri arasında ‘biz’ duygusunu geliştirerek moral ve motivasyon sağlamak” yer aldı. FETÖ’nün bu uğurda yurt dışından ve eski Kaynak Holding yöneticilerinden gelen paralar ve toplanan himmetlerle örgüt mensuplarına yardım yaptığı belirtildi. Ayrıca, örgüt tabanının örgütten kopmasını önlemek de bu yardımların yapılmasının en büyük sebepleri arasında.

Çetele tutarak örgüt mensuplarına fişleme yapmışlar

FETÖ’nün bu yardımları yapmak için bir çetele oluşturduğu belirtildi. Bu çeteleye göre, yardımları almak için gereken bazı şartlar var. Öncelikle, yardım yapılacak kişilerin örgüte bağlılıklarının teyit edilmiş olması gerekiyor. Bunun dışında, adli işlem gören tüm örgüt üyelerinin adli işlem sonuçları, etkin pişmanlıktan faydalanıp faydalanmadıkları gibi özellikleri de çeteleye kaydediliyor. Bu çetele sayesinde tekrar örgütsel sorumluluk alıp alamayacakları belirlenen örgüt üyeleri takip ediliyor.

Operasyon kapsamında örgüt üyelerinin tuttukları çeteleler ele geçirildi. Bu çetelelerin incelenmesiyle, yakını cezaevinde olan örgüt mensuplarının “bizden/bizden değil” şeklinde fişlendikleri, itirafçı olan veya ayrıldığını tespit ettikleri kişileri de yardım listesinden çıkarıldıkları ortaya çıktı. Yardımları, KHK ile ihraç edilmiş, cezaevinden tahliye olmuş örgüt üyelerinin yaptığı saptandı. Ayrıca, örgütün kendinden gördüğü kişileri de örgüt amaçları doğrultusunda yeni görevlere yönlendirdiği belirtiliyor.

“Geri döneceğiz” mesajı

Depodaki malzemelerin, büyük zincir marketlerin sanal uygulamalarındaki online ürün satışındaki kota sınırına takılmamak amacıyla, belirlenen kullanıcı adlarıyla örgüte ait depoların adreslerine çok sayıda sipariş vererek depolandığı kaydedildi. Şüphelilerin lise ve üniversite çağındaki çocuklarına burs verilerek örgüte bağımlı kılınmaya çalışıldıkları kaydedildi. Ayrıca, örgüt üyelerine “cezaevlerinin dışarıdan daha güvenli olacağı günlerin geleceği” şeklinde söylemlerle “geri döneceğiz” mesajı verildiği tespit edildi.

Sosyal medyada propaganda ödevi

Erzak yardımını alan kişilere örgüt tarafından sosyal medyada propaganda yapma görevi verildiği ortaya çıktı. Bu kapsamda, örgüt üyelerinin birbirine zaman ayarlı mesajlar gönderdikleri, telefonlarındaki içerikleri düzenli olarak sildikleri belirlendi. Yapılan değerlendirmeye göre, örgütün operasyon sonrasında kamuoyunu, toplum vicdanını etkilemek, mağdur rolüne bürünmek amacıyla sosyal medya üzerinden bunun yalnızca insanı yardım olduğunu belirterek STK’ları, insan hakları derneklerini, siyasi oluşumları etiketleyerek propaganda yürüttükleri, bu yolla mağdur maskesi takarak yürütülen soruşturmaların içini boşaltıp, toplumun bakış açısını değiştirmeye çalıştıkları kaydedildi.

353 bin 500 lira bulundu

Bartın‘daki operasyon kapsamında baskın yapılan adreslerde;

353 bin 500 lira, 77 cep telefonu, 14 hafıza kartı, 43 flash bellek, 30 laptop ve tablet, 20 hard disk, 6 ruhsatsız av tüfeği ve tüfeklere ait fişekler, 1 kuru sıkı tabanca, 2 orijinal şarjör, 6136 kapsamına giren 111 fişek, 7 Mikro SD kart, 53 CD ve DVD, 1 çek, 70 yasaklı yayın evine ait olduğu değerlendirilen kitap, 2 tapu senedi, 28 FETÖ ile bağlantılı fotoğraf, 3 banka dekontu, 22 terör örgütü ile ilişkili olduğu değerlendirilen not defteri ve ajanda, 310 örgüt ile iltisaklı olduğu değerlendirilen kişilere ait sanal market fişi ve çok miktarda erzak paketi ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin sorgulanmalarının devam ettiği belirtildi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler