Anasayfa » Bartın’da FETÖ operasyonu: Örgütün deposu bulundu
FETÖ'de Bugün

Bartın’da FETÖ operasyonu: Örgütün deposu bulundu

bartinda-feto-operasyonu-feto-bugun
Bartın'da FETÖ operasyonu

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik çalışmalar hız kesmeden sürdürülüyor. Örgütün Türkiye’nin dört bir yanında yürüttüğü yeniden yapılanma faaliyetleri, gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla birer birer bozuluyor. Bartın merkezli 4 ilde, FETÖ‘nün yeniden yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma başlatılmıştı. Bu soruşturma kapsamında, emniyet güçleri operasyon için düğmeye bastı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 8 Haziran’da başlatılan operasyonlar İstanbul, Karabük ve Isparta’da gerçekleştirildi. Eş zamanlı olarak 50 farklı adrese baskın yapıldı. Bu baskınlarda 37 kişi kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı. Baskın yapılan ev, iş yeri ve araçlarda 4 adet tüfek, altın, 1 dolarlar ve dijital materyaller ele geçirildi. Operasyonun adını duyurmasındaki en önemli gelişme ise örgüte ait bir deponun bulunmasıydı. Emniyet güçleri tarafından incelenen depoda, 20 tona yakın gıda ve temizlik malzemesi ele geçirildi. Bu malzemelerin KHK ile ihraç edilen veya cezaevinden çıkmış örgüt mensuplarına ve ailelerine yardım için temin edildiği anlaşıldı.

Polisi görünce telefonlarını aşağı attılar

FETÖ operasyonlarında örgüt mensuplarının saklamak için ilk çaba sarf ettiği şey, genellikle kullandıkları cep telefonu oluyor. Bugüne kadar örgüte ait gaybubet evlerinde yapılan sayısız operasyonda; çok sayıda cep telefonu, sim kart veya bilgisayar gibi elektronik cihazlar örgüt mensupları tarafından cam veya balkondan atılmak suretiyle imha edilmeye çalışıldı. Bartın merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyonda da bu taktik uygulandı. Emniyet güçlerini gören şüpheliler, cep telefonlarını balkon ve camdan aşağı atarak kırmaya çalıştılar. İncelemeye alınan telefonların yüksek korumalı şifreye sahip olduğu ve içlerinde ByLock benzeri programlar kurulu olduğu kaydedildi. Ayrıca şifrelerin çözülmesi için çalışma başlatıldığı belirtildi. Şüphelilerin yurt dışı kaynaklı para transferleri de incelemeye alındı.

Bartın’da FETÖ mensuplarının gizli deposu bulundu

Bartın‘ın Gölbucağı Mahallesi’ndeki terkedilmiş bir binanın alt katında FETÖ mensuplarına ait olduğu tespit edilen bir depo bulundu.

bartinda-feto-operasyonu-feto-bugun

Daha önce market olarak kullanıldığı belirtilen depoda, 20 tona yakın malzeme bulundu. Depoda temizlik ve gıda ürünlerinin raflara sıralanarak konulduğu kaydedildi.

bartinda-feto-operasyonu-feto-bugun
Bartın’da FETÖ operasyonu

Operasyon kapsamında baskın yapılan ve adeta bir marketi andıran deponun, örgüt mensuplarına yardım için kullanıldığı ortaya çıktı. Savcılık kararıyla depoda bulunan 20 ton ürün kamyona yüklenerek Bartın Belediyesi’ne ait soğuk hava deposuna götürüldü. Yüzlerce ürüne el konuldu.

KAYNAK: TRT HABER

 

 

Kategoriler