Anasayfa » Bank Asya’nın avukatı 171 bin kez ByLock’a girmiş
FETÖ'de Bugün

Bank Asya’nın avukatı 171 bin kez ByLock’a girmiş

Bank Asya’nın avukatı Süleyman Taşbaş’ın 171 bin 647 kez ByLock’a erişim sağladığı belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar bürosunca, FETÖ’nün avukatlık yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 5 Kasım 2016’da tutuklanan Bank Asya Ortakları avukatı Süleyman Taşbaş hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucunda Başsavcıvekili Hasan Yılmaz tarafından hazırlanan 100 sayfalık iddianamede, 15 Temmuz darbe girişimi ile FETÖ’nün eylemleri ve avukatlık yapılanmasına ilişkin bilgilere yer verildi.

Sosyal medyada FETÖ propagandası

Şüpheli avukat Taşbaş hakkında örgüt üyeliğine ilişkin delillere yer verilen iddianamede, Twitter sosyal paylaşım platformunda @bankasyaortak isimli kullanıcı adıyla bir hesap açıldığı ve bahse konu hesabın şüpheli tarafından kullanıldığı ve FETÖ silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı belirtilerek yaptığı paylaşımlar ile basın açıklamalarına yer verildi.

Örgüte finansal destek çağrısı

İddianamede, örgüt elebaşısı Gülen’in kamuoyuna 2014 yılında yansıyan “Bank Asya’ya para yatırın” talimatının ardından şüphelinin bu talimat doğrultusunda Bank Asya’ya para yatırıp yatırmadığı, hesabında artış olup olmadığı yönünde yapılan araştırmada, banka hesabında 15 Kasım 2014 sonrası hesabında 1 milyon 400 bin TL üzerinde artış olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

Şüphelinin söz konusu hesabına para gönderenlerin büyük bir kısmı hakkında FETÖ’den soruşturma veya dava açıldığı anımsatılan iddianamede, FETÖ’ye iltisaklı olduğu gerekçesiyle kayyum atanan Sürat Basım Yayın Reklamcılık Ve Eğitim Araçları Sanayii Ticaret Anonim Şirketinin şüpheli Taşbaş’a 2015 yılında 19 işlem ile toplamda 937 bin 511 TL para gönderdiği belirtildi.

ByLock’a rekor erişim

Şüpheli Taşbaş’ın Bylock programını kullanmadığını beyan ettiği ancak şüphelinin kullanımında bulunan telefonu ile söz konusu programın serverına erişimi olup olmadığına dair inceleme yapıldığı anlatılan iddianamede, inceleme sonucunda şüphelinin ilkin 27 Ağustos 2014 tarihinden itibaren FETÖ’nün Bylock programı için kiraladığı serverlarına toplam 171 bin 647 kez erişim yaptığının tespit edildiği vurgulandı.

Kaynak: AA

Kategoriler