Anasayfa » Balyoz davasında mütalaa açıklandı
FETÖ'de Bugün

Balyoz davasında mütalaa açıklandı

balyoz-davalari-olayi-nedir
Balyoz davası mütalaa

Yeniden görülen Balyoz davasında cezalar belli oldu. Davada en son Yargıtay 7 sanık için verilen beraat kararını bozmuştu. Bu kararın ardından, 6 sanığın yargılanmasında yeniden mütalaa açıklandı. Sanıklar arasında 28 Şubat Davası’ndan hükümlü bulunan eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan da yer aldı. Savcı, mütalaasında sanıklardan Metin Yavuz’un vefatı sebebiyle hakkındaki davanın düşmesine karar verilmesini istedi. Diğer sanıkların ise “suç için anlaşma” suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Mütalaada, sanıkların AK Parti hükümetini düşürmek amacıyla seminer planı adı altında yan yana geldikleri belirtildi. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görüldü. Tutuklu sanık Doğan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, tutuksuz 4 sanık ve avukatları da salonda hazır bulundu.

Balyoz davasında sanıkların 12 yıla kadar hapsi isteniyor

Mahkeme Başkanı, Cumhuriyet Savcısına Yargıtay’ın bozma ilamına diyecekleri ve esas hakkındaki mütalaasını sordu. Savcı, bunun üzerine Yargıtay’ın bozma ilamında usule ve esasa karşı bir hukuka aykırılık olmadığını söyleyerek bozma kararına uyulmasını istedi. Savcı Alim Yaşar, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanıkların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yöneten AK Parti hükümetini cebren düşürmeye yönelik faaliyetlerde bulunmak üzere bir araya geldiklerini öne sürerek, seminer adı altında çalışma başlattıklarını belirtti. Söz konusu çalışmaların deşifre olması üzerine seminer programına katılan silahlı kuvvetler personelinin bir kısmının emeklilik istediğini kaydetti. Mütalaada, “Diğer kısmının da Yüksek Askeri Şura’dan emekli edilmek suretiyle AK Parti hükümetini ıskartaya yönelik amacın gerçekleşmesinin engellendiği” konusu vurgulandı. Mütalaada sanıklar Çetin Doğan, Emin Küçükkılıç, Erdal Akyazan, İhsan Balabanlı, Mehmet Kaya Varol ve Behzat Balta’nın “suç için anlaşma” suçundan 3 aydan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

balyoz-davalari-olayi-nedir
Çetin Doğan

Duruşma ertelendi

Savcının mütalaasının ardından Çetin Doğan savunma yaptı. Doğan, yeni bir delil konulmadığını söyleyerek hakkında cezalandırılmasına ilişkin mütalaaya katılmadığını ifade etti. Doğan, söz konusu seminerin 2013 yılında yapıldığını, askeri bir seminer olduğunu ileri sürdü. Doğan, yerel mahkemenin 31 Mart 2015 yılında verdiği beraat kararında direnmesini istedi. Diğer sanıklar da suçlamayı kabul etmedi ve beraatını istedi. Mahkeme, mütalaaya karşı beyanda bulunmak için sanık avukatlarına süre vererek duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Kategoriler