Anasayfa » Avusturya FETÖ’cüleri koruyor mu?
FETÖ'de Bugün

Avusturya FETÖ’cüleri koruyor mu?

avusturya-feto-yapilanmasi
Avusturya FETÖ

Avrupa’da FETÖ’cülere sahip çıkan ülkelerin başında gelen Avusturya’da, Türk kökenli 3 kişinin geçici olarak tutuklandığı belirtildi. Avusturya vatandaşı oldukları belirtilen 2 erkek 1 kadının, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) adına casusluk çalışması yaptıkları, FETÖ’cüleri ihbar ettikleri iddia edildi.  Soruşturma, Avusturya Devlet Güvenlik ve İstihbarat Müdürlüğü (DSN) ve Devlet Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi (LVT) tarafından yürütüldü. Soruşturma kapsamında, MİT’e bilgi aktardıkları belirtilen 3 kişi hakkında İnnsbruck Cumhuriyet Başsavcılığı’nın desteğiyle tutuklama emri verildi. Geçtiğimiz yıl 20 Haziran’da yapılan operasyona Avusturya özel görev gücü Cobra’nın da katıldığı ifade edildi. Bu kapsamda gözaltına alınan 3 kişiden ikisinin Innsbruck cezaevine gönderildiği belirtildi. Kurier gazetesinin haberine göre, sanıkların evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda sd kart ve cep telefonu bulundu. Sanıkların, Avusturya’nın batısında bulunan Tirol eyaleti ve Vorarlberg’da bulunan 800’e yakın FETÖ şüphelisini ihbar ettikleri iddia ediliyor.

avusturya-feto-yapilanmasi

“Türkiye’ye girerlerse tutuklanacaklar” diyerek isimleri paylaşmadılar

Avusturya’nın Kurier gazetesinin 28 Temmuz tarihli haberine göre, İçişleri Bakanı Gergard Karner, casusluk suçlamasını doğruladı. Kurier, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden FETÖ’yü sorumlu tuttuğunu ve Ankara’ya göre Gülen yandaşlarının (FETÖ mensupları) terörist olduğunu kaydetti. Tutuklanan şahısların bugüne kadar ihbar ettikleri isimleri paylaşmaktan çekinen gazete, “Türkiye’ye girerlerse tutuklanacaklar.” ifadesini kullandı.

Haberde, İçişleri Bakanı Karner’in, “Devlet Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Tirol Anayasasını Koruma Devlet Dairesi, titiz, tutarlı ve isabetli soruşturmalar yoluyla temel demokratik değerlerimizin korunmasına önemli katkılarda bulundu.” şeklindeki açıklamasına yer verildi. Innsburck savcılığından bir sözcünün, zanlıların tutuklama başvurularının reddedildiği, ancak temyiz başvurusunda bulunulduğunu söylediği kaydedildi.

Avusturya FETÖ sempozyumuna ev sahipliği yapmıştı

Avusturya, FETÖ yapılanmasının güçlü olduğu Avrupa ülkelerinden birisi. FETÖ, 2017 yılında, Avusturya Harp Akademisi’nde sempozyum düzenledi. FETÖ elebaşının onursal başkanı olduğu Friede Diyalog Enstitüsü ile Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın, Katolik Kilisesi’nin Din ve Barış Enstitüsü partnerliğinde düzenlenen sempozyumda, Gülen’in mesajları okundu. 27 Şubat’ta yapılan “Ekstremizmi Önlemede Dinin Rolü” başlıklı sempozyum, 5.5 saat sürdü. 17 ülkenin diplomatik temsilcisinin yanı sıra Almanya ve Avusturya’nın dışişleri bakanlıklarının “Dinlerarası Diyalog” ile “Dinlerin Barış Sorumlulukları” ünitelerinin başkanları da katıldı.
 

 

Etiketler

Kategoriler