Anasayfa » “Avrupa’nın utanç verici tavrında FETÖ etkisi var”
FETÖ'de Bugün

“Avrupa’nın utanç verici tavrında FETÖ etkisi var”

Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin geldiği noktada FETÖ’nün önemli bir etkisi olduğunu vurguladı.

Özellikle son günlerde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşanan rezalette FETÖ parmağına dikkat çeken Şener’in “Avrupa’nın utancı” başlıklı yazısı şöyle:

“Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinde gelinen noktayı sadece Avrupa Parlamentosu’na (AP) yüklemeyin. AP nezdinde Gülen cemaatinin büyük lobi gücü var. Bu kararın (üyelik müzakerelerinin durdurulması) alınmasında sizin düşmanlarınızın etkisi oldu.

Örneğin TUSKON ve Zaman gazetesi temsilcileri Avrupa Parlamentosu’nda sürekli lobi yaptılar.” Bu sözler AP Türkiye Raportörü Kati Piri’ye ait. Piri bu açıklamayı, AP’nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulması sonrası Şubat ayında Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında söyledi.

FETÖ lobi etkisi

Avrupa’da Türkiye aleyhine havanın arkasında ne olduğunu en kestirme anlatan cümle budur. Aksini iddia edenlere 2013 yılı öncesi arşivlere bakmasını öneririm. Arşive bakanlar, AB’deki havanın hükümet ile FETÖ arasında 2013’te başlayan savaştan sonra değiştiğini görürler.

Bu savaşta FETÖ’nün yanında olan AB’nin 15 Temmuz girişimine sessiz tavrı da bunun yansımasıdır. Hollanda hükümetinin Türkiye Cumhuriyeti bakanlarına takındığı utanç verici tavırda, kendi iç siyasi hesapları yanında bence Kati Piri’nin bahsettiği FETÖ etkisi de var.

Hollanda hükümetinin Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yapacağı toplantı için bineceği uçağın uçuş izninin iptal edilmesi eşine az rastlanacak bir rezalettir.

Ardından akşam saatlerinde Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’da yaşayan Türklerle yapacağı toplantılar için Rotherdam’daki Türk Konsolosluğu’na sokulmaması, 30 metre kala araçta bekletilmesi, aracının çekici ile çekilmek istenmesi ve son olarak sınır dışı edilmesi Hollanda-Türkiye ilişkilerinde utanç olarak geçecektir. Son yaşanan skandal tek başına Hollanda’nın kararı değil. Avrupa Birliği nezdinde Türkiye aleyhine özellikle FETÖ’cülerin estirdiği rüzgarın etkisi var.

Darbecilere sahip çıktı

FETÖ’nün AB organları üzerinde olduğu gibi özellikle Almanya, Avusturya ve Hollanda yetkileri üzerinde de güçlü lobi etkisi var. O yüzden yasaklamalar şaşırtıcı değil. FETÖ üyeleri bu ülkelerin istihbarat servisleriyle de ilişkili. O yüzden 15 Temmuz darbe girişimine karşı tepkisiz kalan Avrupa ülkeleri, darbeci FETÖ’cülere çok güçlü sahip çıkıyor.

Darbeye karışan FETÖ’cülerin, terör örgütü PKK’lıların yuvası olmuş durumda. NATO’da görev yapan FETÖ’cü subaylar için de iyi bir sığınma limanı. PKK’lıların bile hayır kampanyası yapabildiği Avrupa’ya bu utanç yeter de artar bile.

Kaynak: Posta

Kategoriler