Anasayfa » Ankesörlü hatta 8 FETÖ kriteri
FETÖ'de Bugün

Ankesörlü hatta 8 FETÖ kriteri

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’nün mahrem yapılanmasının gizli haberleşme yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonla ardışık aramaların, kişinin örgütle bağlantısını gösteren hukuka uygun delil sayılmasıyla ilgili 8 kriter tespit etti.

FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kripto yapılanması korumak için kullandığı ankesörlü hat aramalarına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nden kritik bir karar çıktı. Mahkeme ankesörlü telefonla ardışık aramaların hangi hallerde FETÖ üyeliğine delil sayılacağını belirledi.

8 kriter belirlendi

O kriterler şu şekilde sıralandı: “Mahrem imamların büfe/ankesörlü sabit telefon hattı ile hedef şahıslarla görüşmelerinde gizliliği sağlamak için arayacağı kişinin telefon numarasını çeşitli şifreleme metotları kullanarak kaydetmesi, Aramaların tek taraflı ve kısa süreli olması veya sadece çağrıdan ibaret bulunması, Aranan askerlerin genellikle rütbelerinin ve bağlı bulunduğu kuvvetlerin denk olması,  Aramanın mesai saatleri dışında yapılması,  Sorumlu şahsın, hedeflerin kaybolmasını sağlamak amacıyla askeri personeli aradıktan sonra tedbir amaçlı ilgisiz ve alakasız kişileri de ankesörle araması, Aramanın 15 gün, ayda veya 2 ayda bir kez olmak üzere periyodik olması, Mahrem imamın sorumlusu olduğu asker şahıs veya şahıslarla aynı ilde ikamet etmesi ve aynı ildeki sabit hatlarla iletişim kurması, Aranan asker şahısların hatların takılı bulunduğu cihazların toplantı yerine götürülmemesi veya götürülse bile kapalı tutulması.”

Kaynak: AA

Kategoriler