Anasayfa » Amerikalı uzmanlar ‘FETÖ’ konusunda uyardı
FETÖ'de Bugün

Amerikalı uzmanlar ‘FETÖ’ konusunda uyardı

FETÖ’ye bağlı okulların ABD’de karıştığı yolsuzluklar üzerinde araştırma yürüten ABD’li uzmanlar, Chicago’da gerçekleştirilen programda FETÖ’nün ABD için nasıl bir “tehdit” oluşturduğunu anlattı.

Türkiye’nin Chicago Başkonsolosluğunda gerçekleşen toplantıya “Öldüren Eğitim” (Killing Ed) adlı belgeselin yapımcı, senarist ve yönetmeni Mark Hall ile FETÖ’nün ABD’de karıştığı yolsuzluk iddialarını araştıran hukukçu John Martin konuşmacı olarak katıldı.

Öldüren Eğitim belgeselinden kesitler gösterilen programda, Gülen organizasyonu hakkında Amsterdam & Partners tarafından gerçekleştirilen soruşturmanın bulgularını anlatan 650 sayfalık “Aldatma İmparatorluğu: Gülen Sözleşmeli Okul Ağı Üzerine Bir Araştırma” adlı kitap da tanıtıldı. Hall, Martin ve Başkonsolos Umut Acar, toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Amerikalıların vergileriyle yüz milyonlarca dolar kazanç

Mark Hall, “Öldüren Eğitim” belgeseli üzerinde çalışmaya, 15 Temmuz darbe girişiminden çok daha önce başladığını belirterek “Belgeselin montajını yaparken televizyon haberlerinden 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleşmekte olduğunu duyduk. Gelişmeleri takip ettiğimiz 3 farklı TV kanalı, girişimin ‘bir grup general’ tarafından gerçekleştirildiğini bildiriyordu. Daha sonra bu trajik girişimin FETÖ terör örgütü tarafından yapıldığın ortaya çıkması, benim için sürpriz olmadı.” dedi.

Hazırladığı belgeselin, FETÖ’nün ABD’deki faaliyetlerini tüm ayrıntılarıyla anlatan bir çalışma olduğunu vurgulayan Hall, “Amerikalıların büyük bölümü, bu grup ve bu grubun faaliyetleri hakkında bilgi sahibi değil. Ülkenin 26 eyaletinde bu grup tarafından açılan 167’den fazla okul, Amerikalıların vergileriyle işlemeye devam ediyor ve her yıl yüz milyonlarca dolar kazanç sağlıyor.” diye konuştu.

Hall, FETÖ’nün faaliyetlerine son verilmemesi durumunda, ABD’nin de gelecekte Türkiye’dekine benzer bir tehditle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

ABD için de büyük tehdit

Öldüren Eğitim belgeseli ve Aldatma İmparatorluğu kitabının birbirinden bağımsız iki farklı proje olduğunun altını çizen ABD’li hukukçu Martin ise her iki çalışmanın da birbiriyle örtüşen gerçeklere ulaştığını belirtti. Türkiye’deki darbe girişimini “çok büyük bir hayal kırıklığı” olarak niteleyen Martin, “Türkiye’deki darbe girişimi, FETÖ’nün ABD’de faaliyetlerine devam etmesinin ne kadar önemli bir çelişki olduğunu ortaya koymuştur.” ifadesini kullandı.

Martin, FETÖ’nün ABD’deki varlığını sürdürmeye devam etmesinin, ABD için ciddi bir tehdit olduğuna işaret ederek “FETÖ; politikacılar, yerel grup ve makamlar üzerinde çok etkili. Gelecekte ABD hükümetinde görev alacak FETÖ okulları mezunlarının alacağı kararların bu grubun etkisinde kalacağını düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Martin, “Türkiye’de hayata geçirilmeye çalışılan planların ABD için de geçerli olabileceğine inanıyorum. Ayrıca bu grubun toplamış oldukları bağış ve yardımları ne şekilde kullandıkları da tam olarak bilinmiyor, bu da endişelenilmesi gereken başka bir konu.” dedi.

Kaynak: AA

Kategoriler