Anasayfa » Alman hükûmeti FETÖ ile iş birliğini reddetmedi
FETÖ'de Bugün

Alman hükûmeti FETÖ ile iş birliğini reddetmedi

Almanya’da Sol Parti Meclis Grubu’nun FETÖ ile ilgili verdiği soru önergesine Alman hükûmeti tarafından yanıt verildi.

Almanya Sol Parti Milletvekili ve partisinin Meclis Grubu İçişleri Komisyonu Sözcüsü Ulla Jelpke, “Gülen cemaati (FETÖ) ile Alman hükûmeti yakın zamanda herhangi bir iş birliği içinde oldu mu?” sorusuna verilen “İstihbaratı tehlikeye düşürecek sorulara yanıt verilmez.” cevabı eleştirdi.

“Bu cevap Alman hükûmetinin Gülen cemaati (FETÖ) ile ilişkide olduğunun bir kanıtıdır. Hükûmet, Alman Dış İstihbarat Servisi’nin Gülen cemaati (FETÖ) ile ne gibi istihbarat çalışmaları yaptığına yanıt vermekten kaçınmıştır.” dedi.

“Zekeriya Öz ve Celal Kara Almanya’da”

Sol Parti Meclis Grubu’nun Alman hükûmetinin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çok sayıda FETÖ’cünün Almanya’ya kaçtığı belirtilirken firari savcılardan Zekeriya Öz ile Celal Kara’nın Almanya’da olduğunun tahmin edildiği bilgisine de yer verildi.

Adil Öksüz sorusuna da cevap verilmedi

Öte yandan Alman hükûmeti, “Fetullah Gülen’in sağ kolu olduğu belirtilen Adil Öksüz’ün Almanya’da bulunduğu ve geçici oturum statüsü aldığı konusunda Alman hükûmeti ne biliyor?” sorusuna da cevap veremedi.

Önergeyi yanıtlayan hükûmet, “Alman hükûmeti ilkesel olarak bu yöndeki sorulara yanıt vermemektedir. Ceza hukuku, uluslararası iş birliği ve hukuk devleti ilkesi çerçevesince Alman hükûmeti ilkesel ve genel olarak bu konularda görüş bildirmemektedir.” görüşüne yer verdi.

Kaynak: Odatv

Kategoriler