Anasayfa » Albay Ali Tatar’a Kumpas ve Tatar’ın İntiharı
Cinayetler

Albay Ali Tatar’a Kumpas ve Tatar’ın İntiharı

Yarbay Ali Tatar’a FETÖ yayınları tarafından yürütülen sistematik karalama ve iftira süreci, ayrıca üzerine açılan vatana ihanet davası Ali Tatar’ı intihara sürükledi.

Yarbay Ali Tatar görevi sürecinde FETÖ’cü polis müdürü Yurt Atayün tarafından fişlendi. Yine FETÖ’cü savcı Süleyman Pehlivan tarafından kendisine vatana ihanetten dava açıldı. Akabinde FETÖ yayınları tarafından kendisine karşı sistematik karalama ve iftira süreci yürütüldü. Tüm bu yaşananlar Ali Tatar’ı intihara sürükledi. FETÖ yayınları intiharından sonra dahi iftira ve karalamalarına devam etti.

Merhum Deniz Yarbay Ali Tatar 19 Aralık 2009 tarihinde Beylerbeyi’nde kaldığı askeri lojmanlarda tabancasıyla intihar etti. Yarbay Tatar’ın intiharı, FETÖ örgütünün üzerine attığı iftiralar ve hakkında sürdürdüğü karalama kampanyaları sonucu psikolojisinin bozulması ile gerçekleşti. Ailesi olanı biteni intihar değil cinayet olarak değerlendiriyor.

Screenshot_2
Yarbay Ali Tatar’ın annesi.

Ali Tatar 11 Şubat 1967 tarihinde Ankara’da doğdu. 1989 da açılan sınavı kazanarak eğitim uzmanı olarak teğmen rütbesiyle Deniz Kuvvetlerine katıldı.

ZvO_vWOk
Ali Tatar

Yarbay Tatar’ı intihara götüren süreç, 15 Temmuz 2009 günü İstanbul Emniyeti Elektronik Şube Müdürlüğü’ne gönderilen isimsiz ihbar e-postası ile başladı. İhbarı gönderen sözde muhbir, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Harp Okulu’nda örgütlenmiş bir karanlık organizasyonu bildiriyordu.

55eaff34f018fbb8f8a4412a

“Uyuşturucu ve fuhuş çetesi” diye başlayan operasyon, sonunda “Amirallere suikast”a dönüştü. Amirallere Suikast Soruşturması kapsamında hakkında 18 Aralık 2009’da yakalama kararı çıkarılan Yarbay Ali Tatar 19 Aralık sabahı cezaevine teslim edilmek üzere evden çıkması beklenirken, kaldığı lojmanın banyosunda başına ateş ederek intihar etti.

Evli ve bir çocuk babası, 42 yaşındaki Ali Tatar’ın cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze töreninden sonra, toprağa verilmek üzere Ankara’ya gönderildi.

o-komutan-da-yarbay-tatarin-cenazesinde,EzwAn5D28k6GXFG3Z5Cf1g
Yarbay Ali Tatar’ın cenazesinden bir görüntü

Yarbay Tatar’ı, bu kumpas davaya dahil eden ve asılsız ithamlarla intihara sürüklenmesine neden olan kişi, dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün.

fft99_mf4620751
Dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün

Daha sonra FETÖ örgütüne üyelikten tutuklanan Atayün, Ali Tatar’ın abisi Ahmet Tatar’a göre kardeşini suçsuz yere hedefe koyan ve intihara sürükleyen kişi.

43125

Abi Ahmet Tatar, 2015 yılında kardeşinin ölümünün F tipinin organize cinayeti olduğunu söyledi.

Screenshot_1
Yarbay Ali Tatar’ın abisi Ahmet Tatar

2014 yılında ortaya çıkan bir belge, Atayün’ün Yarbay Tatar hakkında yaptığı, mezhebine dayalı fişlemeyi ve hedefe koymayı ortaya çıkardı.

1407011605928
Yarbay Ali Tatar’a yönelik fişlemenin belgesi

Ortaya çıkan raporda Yarbay Tatar’ın doğduğu köyün PKK yuvası olmasından kendisinin Alevi olmasına kadar bir çok fişleme unsuru bulunuyordu. Altında Atayün’ün imzası bulunan bu iftiralar, isimsiz bir ihbara dayandırılıyor.

RAPOR

Atayün’ün FETÖ üyeliği ve örgütün işlediği suçlara karışması dışında isminin anıldığı başka yerler de var. Wikileaks belgelerine göre, Emniyet yetkilileri 2008 yılında 21 Kasım günü Amerikan Büyükelçiliği’nde Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bir brifing verdi.

yurtatayunergenekon

Yarbay Ali Tatar’ı intihara sürükleyen davanın savcısı Süleyman Pehlivan hakkında 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından yakalama kararı çıkartıldı. İzmir’de gözaltına alınarak tutuklandı.

Screenshot_8

Ali Tatar’ı intihara götüren sürecin bir FETÖ kumpası olduğu her yeni gelişme ile netleşiyor. Yarbay Ali Tatar’ın suçlandığı davada delil olarak kullanılan ve Ali Tatar’a ait olduğu söylenen flaş belleğin sonradan doldurulduğu ortaya çıktı.

1

Yarbay Tatar’ın intiharı dahi, FETÖ örgütünün iftiralarını ve kumpasını bitirmesini sağlamadı. Tatar’ın ölümü ardından örgütün yayın kuruluşu Zaman düzeli aralıklarla Yarbay Tatar hakkında iftiralara devam etti.

ali1
Zaman, 21 Aralık 2010 tarihli, “Yarbay Ali Tatar’ın anma ilanı Aydınlık’ta yayınlandı” başlıklı haberinde ima yoluyor “Ergenekon’un adamı” mesajını verdiler. Ortada yalnızca isimsiz bir sözde ihbar mektubu ile atılan suçlama olmasına rağmen, FETÖ hükmü kesmiş, hatta ölüm yıl dönümünde dahi çarpıtma ve karalama yapacak kadar gözü dönmüştü.

 

ali2
Zaman, 19 Aralık 2014 tarihli, “Elinde barut izi var ama silahında parmak izi yok” başlıklı haberinde Yarbay Tatar’ın intihar etmediğini ima ederek çarpıtma ve karalamasına devam ediyor.

 

ali3
Zaman, 25 Aralık 2009 tarihli, “İntihar eden yarbay Tatar’ın Ergenekon’la 11 bağı” başlıklı haberinde Yarbay Tatar’ın intihar etmesinden sadece 6 gün sonra iftiralarını sürdürdüler.

 

ali4
Zaman, 26 Şubat 2010 tarihli, “66 teğmende Ali Tatar’ın referansı var” başlıklı başka bir haberde konu yine merhum Yarbay Ali Tatar.

 

ali5
Zaman, 4 Mart 2010 tarihli, “Yarbay Tatar’ın GATA’ya sevkini komutanlarını engellemiş” başlıklı haberinde bu kez Ali Tatar’ı GATA’ya sevk etmeyen örgüt elemanlarını aklamak için bir çarpıtma yayınlamışlar.

 

ali6
Zaman, 25 Aralık 2009 tarihli, “İlginç ihbar: Yarbay Tatar DHKP-C’yle bağlantılı” başlıklı haberi intiharından 6 gün sonra çıkmış. Ali Tatar DHKPC ile bağlantılı olarak sunuluyor.

 

ali7
Zaman, 24 Aralık 2009, “Cemevindeki cenaze” başlıklı haberde daha önce örgütün üyesi ve dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün tarafından mezhebinden dolayı fişlenen Yarbay Ali Tatar, bu kez de Mümtaz’er Türköne adlı FETÖ yanlısı yazar tarafından sanki yeni bir bilgiymiş gibi mezhebiyle konu ediliyor. Türköne Ali Tatar’ın cenazesinin Cemevinden kalkması ile Alevi olduğuna ikna olmuş.

 

ali10
Zaman, 2 Ocak 2010 tarihli, “İntihar üzerinden dezenformasyon” başlıklı haberinde açık açık “intihar etti diye saygılı olacak değiliz” haberi yapıyor.

“Amirallere suikast” davası sonrasında Poyrazköy Davası ile birleştirildi. Ancak bu kumpas davanın tüm tutukluları beraat edince dava kapandı.

fft1_mf447430

Geriye iftiralarla saldırılmış, intihara sürüklenerek öldürülmüş ve yetmemiş ölümünün ardından bile arkasından iftiralarla karalanmış Yarbay Ali Tatar’ın bıraktığı son mektup kaldı:

Screenshot_3

Kaynaklar:

OdaTV – Ali Tatar’ı Ölüme Götüren Süleyman Pehlivan Teslim Oldu

OdaTV – Bugün “Adalet” Diye Bağıran Cemaat Ali Tatar İçin Neler Yazmıştı

CNNTürk – Poyrazköy Davası’nda Karar Çıktı

T24 – Yarbay Ali Tatar’ın Eşi: Affetmem, Çetenin Peşindeyiz

 

Kategoriler